: سرطان معده یکی از بیماریای شایعیه که اگه به موقع درمان نشه می تونه خطر مرگ رو واسه فرد به دنبال داشته باشه.

یه متخصص رادیوتراپی آنکولوژی، گفت: رابطه نزدیکی بین مقدار مصرف نمک و تعداد افراد گرفتار به سرطان معده رو شده؛ طوری که کاهش مصرف نمک، خطر گسترش سرطان معده رو کم می کنه.

دکتر پیام ایزدپناهی، با بیان اینکه سرطان معده جزو چهار سرطان پرخطر دنیا هستش، اعلام کرد: رژیم غذایی پر از مواد مغذی دارای اندازه درست ویتامینا، موادمعدنی، پروتئینا و کالریا با در نظر گرفتن تاثیرگذاری بر قدرت مریض و تسریع روند درمان بخش مهمی از روند درمان سرطان معده هستش.

ایشون با بیان اینکه سرطان معده یکی از شایع ترین سرطانا بین مردان و زنونه، گفت: سرطان معده به وجود اومده به وسیله رشد خارج از کنترل سلولای بدخیم در معده س که طی سالیان به آرومی رشد می کنه.

این متخصص رادیوتراپی آنکولوژی، با بیان اینکه در بروز سرطان معده تغذیه نقش بسیار مهمی داره، ادامه داد: آدمایی که سوء تغذیه دارن و بدن شون با کمبود کالری مواجه بوده، بیشتر از بقیه در برابر دچار شدن به این سرطان قرار دارن.

ایزدپناهی با بیان اینکه سرطان معده جزو سه سرطان پر خطر بین مردونه، گفت: کمبود پروتئین ها و ویتامینا، مصرف همیشگی مواد غذایی چرب، شور، غذاهای آماده و کنسروجات از عوامل بروز سرطان معده حساب می شه.

ایشون گفت: افراد بالای ۴۰ سال، بیماران گرفتار به پولیپ معده، آدمایی که سابقه فامیلی دچار شدن به سرطان یا سابقه جراحی معده دارن بیشتر از افراد دیگه در برابر سرطان معده هستن.

این متخصص رادیوتراپی آنکولوژی، اعلام کرد: پیروی از یه رژیم غذایی سالم، تامین ویتامینای لازم بدن، مصرف روزانه پنج وعده میوه و سبزی، دوری از خوردن غذاهای آماده و کم کردن نمک مصرفی، داشتن جنب و جوش، تا حد زیادی مانع از بروز سرطان معده می شه.

ایزدپناهی با بیان اینکه بهترین روش تشخیص سرطان معده، آندوسکوپیه، اضافه کرد: اگه سرطان معده به موقع تشخیص داده شه، درمان اون راحت تره، اما با پیشرفت مریضی احتمال بهبودی کم میشه.

ایشون با بیان اینکه مهم ترین روش درمانی برداشتن بخشی از معده س که دارای سلولای سرطانی است، گفت: علاوه بر این از شیمی درمانی یا رادیوتراپی هم استفاده شده و از طرفی بعضی وقتا فرد مریض به یک یا چند روش درمانی نیاز پیدا می کنه.

این متخصص رادیوتراپی آنکولوژی، اعلام کرد: شیمی درمانی یکی از روشای درمان سرطان معده با داروهای ضد سرطانی بوده که سلولای سرطانی رو نابود می کنه یا افزایش اونا رو متوقف می کنه.

ایزدپناهی با اشاره به علائم سرطان معده، گفت: کاهش شدید وزن بدون رژیم غذایی، پیری زودرس، تهوع و استفراغ به دنبال مصرف غذا و احساس پُری معده پس از خوردن مقادیر کم غذا هم اینکه ورم معده هم از سری علائم سرطان معده س.

منبع :gahar.ir