: رابطه سرطان طولانی با اضافه وزن

چاقی می تونه ما رو در خطر شکلای جور واجور سرطانا بذاره و سلامتی ما رو تهدید کنه سرطان روده بزرگ رابطه مستقیمی با چاقی بیماران گرفتار داره بهتره بیشتر به این مورد اهمیت بدین و مانع اضافه وزن خود شید

 یافته های یه مطالعه جدید نشون میده که پرخوری یه هورمون مهم در روده ها رو از کار میندازه و از این روش خطر دچار شدن به سرطان روده بزرگ رو زیاد می کنه.

رابطه چاقی با افزایش خطر دچار شدن به سرطان روده بزرگ مدتا قبل مشخص شد، اما محققان قادر به تشخیص چگونگی این رابطه نبودن.
به گزارش دیلی میل،یافته های یه مطالعه جدید نشون میده که یه رژیم غذایی پر کالری یه هورمون اساسی رو در روده از کار میندازه که با از بین رفتن یه راه سرکوب تومور، تومورهای روده بزرگ امکان پیدا میکنن که تشکیل شن.
در عین حال، محققان فهمیدن که با جایگزینی این ژن میشه روند سرکوب تومور رو فعال و از پیشرفت سرطان پیشگیری کرد.
دکتر اسکات والدمن از دانشگاه توماس جفرسون گفت: مطالعه ما نشون میده که میشه با به کار گیری درمان جانشین هورمونی، از دچار شدن به سرطان روده بزرگ مثل بقیه بیماریای مربوط به کمبود هورمون مانند کمبود انسولین در دیابتیا، پیشگیری کرد .
خطر دچار شدن به سرطان روده بزرگ در افراد چاق ۵۰ درصد بیشتر از افراد لاغر است و تا قبل از این، محققان این رابطه رو به وجود اومده به وسیله مقدار بافت چربی و پروسهای نامعلوم سوخت و ساز کالریای اضافی می دونستن که موجب رشد و انرژی سلولی می شن.
گروهی از محققان دانشگاه توماس جفرسون و هاروارد واسه بررسی رابطه چاقی و سرطان از موشایی استفاده کردن که از دید ژنتیکی اصلاح شده بودن.
اونا فهمیدن که چاقی به وجود اومده به وسیله مصرف اضافی چربی و یا کربوهیدرات و یا هر دو، با از دست دادن هورمون کوئانیلین guanylin رابطه داره.
این هورمون که در سلولای جدار روده موسوم به اپیتلیوم تولید می شه، گیرنده ای رو به نام GUCY2C که عامل تنظیم تولید اپیتلیوم در رودهه، فعال می کنه.
محققان می گن، جدار روده بسیار پویا هستش و دائم در حال جانشین شدنه. GUCY2C به طراحی پروسهای اصلی لازم واسه این اصلاح کمک می کنه.
در سرطانای روده بزرگ، از فعالیت افتادن ژن کوئانیلین شایعه و هم اینکه بیماران چاق در مقایسه با افراد لاغر، کاهش ۸۰ درصدی در گفتن این ژن دارن.
محققان فهمیدن که گیرنده کوئانیلین به صورت یه سرکوب کننده رشد و کنترل تومور عمل می کنه.
بدون هورمون کوئانیلین، این گیرنده فعال نیس که به گفته محققان این اتفاق تا حد زیادی در اوایل رشد سرطان بروز می کنه.
به گفته محققان، وقتی که این گیرنده غیرفعال می شه، اپیتلیوم از کار میفته و شرایط واسه رشد و پیشرفت سرطان جفت و جور می شه.
نتیجه این مطالعه نشون داد که احتمال از کار افتادن این هورمون و گیرنده اون در موشای چاق بسیار بیشتره.
محققان فکر می کنن که پیشرفت سرطان روده بزرگ، از راه کارکرد از کار افتادن هورمون کوئانیلین و گیرنده اون صورت می گیره و بروز این اتفاق در افراد چاق بسیار بیشتره.
این مطالعه هم اینکه نشون میده که با پیشگیری از از دست دادن هورمون، میشه از رشد تومور جلوگیری کرد.
این مطالعه در مجله Cancer Research منتشر شده.

ایرنا

منبع : دکتر سلام

منبع :