رابطه سرطان روده با خواب و ورزش

سرطان روده بزرگ یکی از شایع ترین سرطان هاست که قابل پیشگیریه. آدمایی که روش زندگی سالمی رو در پیش می گیرن، رژیم غذایی مناسبی دارن و در برنامه روزانه خود، بیشتر از نیم ساعت ورزش می کنن، احتمال دچار شدن به این مریضی رو کاهش میدن. در واقع براساس گفته کارشناسان و براساس تحقیقاتی که در این مورد انجام شده، ۲۰ درصد سرطانای روده بزرگ با رعایت روش زندگی سالم، قابل پیشگیریه.

کم خوابی باعث سرطان روده بزرگ می شه

یافته های تحقیقات جدید محققان نشون میده که کم خوابی علاوه بر این که خطر بروز بیماریای قلبی، دیابت و مرگ رو زیاد می کنه، موجب افزایش خطر بروز سرطان روده بزرگ هم می شه.

محققان در بررسیای خود به این نتیجه رسیدن آدمایی که در طول شب کمتر از ۶ ساعت می خوابن، نسبت به آدمایی که دست کم ۷ ساعت در طول شب می خوابن، بیشتر در برابر دچار شدن به سرطان خوش خیم روده بزرگ قرار دارن.

محققان روی ۱۲۴۰ نفر تحقیق کردن که در آزمایش کولونوسکوپی معلوم شد، حدود ۳۳۸ نفر از اونا گرفتار به سرطان خوش خیم روده بزرگ بودن. این گروه نسبت به آدمایی که جواب آزمایش اونا منفی بود، شبا کمتر از ۶ ساعت می خوابیدن. این رابطه حتی پس از بررسی سابقه خانوادگی، مصرف سیگار و معیارهای امتحان چاقی، ثابت موند.

تحقیقات نشون میده زنائی که کم می خوابن، بیشتر از مردان در برابر دچار شدن به سرطان روده بزرگ قرار دارن. ولی در کنار اون، خوابیدن کافی در طول شب و بهبود کیفیت خواب می تونه از بروز این خطر جلوگیری کنه.

سرطان خوش خیم روده بزرگ اگه به موقع تشخیص داده شه قابل درمانه، ولی در صورت عقب انداختن درمان، ممکنه بدخیم شده و دیگه قابل درمان نباشه.

آدمایی که در طول شب کمتر از ۶ ساعت می خوابن، نسبت به آدمایی که دست کم ۷ ساعت در طول شب می خوابن، بیشتر در برابر دچار شدن به سرطان روده بزرگ قرار دارن

ورزش در پیشگیری از سرطان روده موثره

تحقیقات نشون میده ورزش کردن و جنب و جوش بدنی کافی، خطر دچار شدن به سرطان روده بزرگ رو در افراد مستعد کم می کنه.

براساس یافته های آماری، سرطان روده امروزه شایع ترین سرطان شایع مرگبار در دنیاس و طبق بررسیای جدید با ورزش کردن میشه خطر دچار شدن به شایع ترین شکلای جور واجور سرطان روده رو تا یه چهارم کم کرد.

محققان آمریکایی در این تحقیق دست کم ۵۲ مطالعه و تحقیق قبلی رو مورد بازبینی قرار دادن. یافته های این بازبینیا نشون داد که افراد فعال از نظر بدنی، ۲۴ درصد کمتر از افراد کم جنب و جوش به سرطان روده بزرگ گرفتار می شن.

محققان تاکید کردن، این یافته ها محاسبات بسیار قابل اطمینانی درباره تاثیر مثبت ورزش در پیشگیری از دچار شدن به سرطان روده بزرگ ارائه می کنه.

دکتر کاتلین وولین پژوهشگر دانشکده پزشکی واشنگتن در سنت لوئیس، سرپرستی این تحقیق رو برعهده داشته. در این تحقیق، نوعای جورواجور جنب و جوش بدنی شامل فعالیتای شغلی مانند کار بدنی که با دست انجام می شه و فعالیتهای تفریحی سنتی تر مانند دویدن یا ورزشای معمولی مورد آزمایش قرار گرفتن.

دکتر وولین درباره یافته ها به دست اومده از این تحقیق گفت: مشاهده تاثیر و فایده رو و روشن ورزش کردن در کاهش خطر بروز سرطان بسیار امیدوار کننده و خوش بینانه س و ما با امید به اینکه این خبر خوش، مردم رو تشویق کنه تا یه الگوی سلامت رو در زندگی دنبال کرده و از امتیازات اون بهره مند شن.

 

آسپیرین خطر دچار شدن به سرطان روده رو کم می کنه

تحقیقی جدید در بریتانیا نشون داده که مصرف روزانه آسپیرین با دوز پایین، خطر دچار شدن به سرطان روده رو تا ۲۵ درصد کم می کنه.

محققان دانشگاه آکسفورد ضمن مطالعه پرونده پزشکی ۱۴ هزار مریض کشف کردن که مصرف آسپیرین هم اینکه آمار مرگ و میر به وجود اومده به وسیله سرطان روده رو حدود ۳۰ درصد کم کرده.

مصرف آسپیرین مدت هاست که به طور گسترده به مردم کمک کرده از سکته مغزی و عارضه های قلبی دوری کنن، هر چند که خیلی از افراد میانسال به دلیل مشکلات جانبی آسپیرین، این دارو رو مصرف نمی کنن.

اما محققان دانشگاه آکسفورد در گزارش خود می گن، یافته های جدید نشون میده که مصرف آسپیرین به وسیله افراد سالمی که در دهه ۵۰ زندگی خود هستن، بیشتر از اون که ضرر داشته باشه، خوبه.

در تحقیقات قبلی نشون داده شده بود که مصرف دوز بالایی از آسپیرین، خطر دچار شدن به سرطان رو کم می کنه، اما دارای مشکلات جانبی از جمله خونریزی داخلیه.

دوز آسپیرینی که به عنوان درمان تجویز می شه، بیشتر پایین تر از دوزیه که افراد واسه رفع سردرد مصرف می کنن.

با این که مصرف دایم آسپیرین ممکنه مشکلات جانبی داشته باشه، محققان می گن هنوزم ارزش داره که مصرف شه، چون مشکلات جانبی دوز پایین آسپیرین تقریبا جزئیه مانند ایجاد کبودیای پراکنده در بدن یا خونریزی کم از بینی.

اما باید گفت افراد قبل از مصرف هر نوع دارویی از جمله آسپیرین، باید با دکتر مشورت کنن.

بخش سلامت تبیان

منابع:

ایسنا

جام جم

پزشکان بدون مرز

منبع : tebyan.net