: رابطه سبک زندگی ناسالم با بروز آریتمی قلبی قلب

به نقل از پایگاه خبری وب مد، در این تحقیق بیشتر از ۶هزار و ۵۰۰ بزرگسال سالم حضور داشتن. این ادما از نظر تاثیر هفت عامل مربوط به سلامت قلبی شامل سیگار کشیدن، شاخص توده بدن، فعالیت بدنی، رژیم غذایی، کلسترول کلی، فشار خون و قند خون تحت بررسی قرار گرفتن.
یافته های نشون می داد آدمایی که امتیازات پایینی رو در مورد هفت عامل خطر به دست آوردن، ۴۱ درصد در خطر پایینی واسه دچار شدن به فیبریلاسیون دهلیزی قرار داشتن. البته این یافته تایید کننده رابطه دلیل و معلولی نیس.

در پژوهشی دیگه، رابطه بین استرس و فیبریلاسیون دهلیزی در ۲۶ هزار و ۲۰۰ زن مورد مطالعه قرار گرفت. منابع استرس شامل مسائل کاری، خونواده، همسایه، مالی و حوادث آسیب زا مثل مرگ بچه عنوان شد.

زنان گرفتار به فیبریلاسیون دهلیزی در مقایسه با زنان سالم، استرس بیشتری رو در مورد منابع عنوان شده از خود نشون دادن.

فیبریلاسیون دهلیزی، شایع ترین نوع آریتمی قلبیه که تحریک الکتریکی راه مشخصی رو در قلب طی نمی کنه. فیبریلاسیون دهلیزی وقتی اتفاق می افته که در دهلیزها موج الکتریکی تحریک جهت مشخصی نداشته باشه یعنی سلولای عضلانی دهلیز به صورت بی نظم تحریک و در نتیجه منقبض می شه. در نتیجه انقباض منظم دهلیز وجود نداره پس دهلیزها نمی تونن خون رو به صورت کامل به بطنا پمپ کنن و هم ضربانای بطن از دهلیز پیروی نکرده و بطن بدون نظم طبیعی و بدون پیروی و انتظار دهلیز منقبض می شه.

این یافته ها طی نشست هرساله جامعه قلب آمریکا در نیواورلان مطرح شد.

منبع :