: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : پنج شنبه, ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۱:۲۹

: رابطه ساعت زیستی بدن با سرطان سینه

محققان آمریکایی در بررسیای خود، ژن جدیدی رو که با ساعت زیستی بدن در ارتباطه و منتهی به رشد تومور سینه می شه، شناسایی کردن.

به گزارش ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، سالای زیادی، پزشکان جهش ژنای "BRCA1" و "BRCA2" رو با افزایش خطر دچار شدن به سرطان سینه در رابطه دونسته ان.

 

حالا، محققان "دانشگاه تگزاس ای ان ام" (Texas A&M) در آمریکا، ژن موثر دیگری رو در سرطان سینه شناسایی کردن که با ساعت زیستی بدن در ارتباطه.

 

پروفسور "وستون پورتر"(Weston Porter) و گروهش به این نتیجه رسیدن که پروتئین "Per2"- کارکرد تنظیمی درون ساعت محیطی هر سلول- نقش مهمی در رشد تومور سینه پستانداران داره و در بررسیای انجام شده روی موشا، سرکوب این پروتئین به مشکل شدید در رشد تومور رسید.

 

این یافته ها، به فهرست رشد مربوط به مشکل در ساعت زیستی بدن که کارکرد ساعت مرکزی مغزه، اضافه می شه. این فهرست، شامل عواملیه که به خطر پیشرفت سرطان، اضافه وزن، بعضی بیماریای عصبی و عضلانی و مشکلات دیگه از جمله پرواز زدگی می رسن.

 

"ساعت زیستی"، "ساعت زیست شناختی"، "ساعت بدن" یا "ساعت بیولوژیکی"، یه چرخهٔ تقریباً ۲۴ ساعته در پروسهای زیست شیمیایی، فیزیولوژیکی، یا رفتاری موجودات زنده، شامل گیاهان، جانوران، قارچا و سیانوباکتریا هستش. مشکل در ساعت زیست شناختی آدم می تونه ایجاد کننده بیماریای بسیاری شه.

 

پورتر گفت: نه فقط ما بلکه هر کدوم از سلولامون، یه ساعت زیستی دارن که با ساعت مرکزی هماهنگه. هنگام صبح، با بیدار شدن از خواب و دیدن نور آفتاب، نور مستقیما به مغز میره و این کارکرد مولکولی که ساعت زیستی بدن رو تنظیم می کنه، به کار میندازه.

 

گروه پورتر در بررسیای خود، پروتئین "Per2" که "بازخورد منفی" یا تعادل رو در روند ساعت زیستی برقرار می کنه، آزمایش کردن.

 

پورتر ادامه داد: مکانیسمای بازخورد منفی و مثبت، پیوسته در تعادل هستن و بالا و پایین می رن. یکی در طول روز و یکی موقع شب بالا میره و در ۲۴ ساعت شبونه روز نوسان دارن اما هنگام صبح و با دیدن نور، دوباره تنظیم می شن. وقتی که Per2 برمیگرده، ژن دیگری موسوم به "BMAL" یا "CLOCK" رو سرکوب می کنه.

 

یافته های این تحقیق، اهمیت نقش احتمالی Per2 رو در سرطان سینه نشون میده. بیان Per2، در درصد خیلی از تومورهای سینه گم می شه که نشون دهنده اثرات محافظتی اون هستش.

 

ما دریافتیم که نشانگرهای زیستی سلول بنیادی مربوط به کمبود  Per2، اساسی تر هستن. اینطوری، ایده کارکرد Per2 به عنوان ژن سرکوبگر تومور تقویت می شه.

 

گروه پورتر، علاوه بر مشکل در رشد تومور سینه، مشکل مشابهی در بررسیای خود روی عضو پیوند زده شده دید. این نتیجه نشون داد که Per2 و نه فقط ساعت مرکزی اون، دلیل مشکل در رشد تومور سینه س.

 

یافته های این تحقیق، در مجله علمی "Development" به چاپ رسید.

 

 

.

منبع :