: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : پنج شنبه, ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۵۶

محققان به این نتیجه رسیدن اندازه اضافی زینک در ماهیچه های بیماران گرفتار به سرطان موجب کاهش ایستادگی ماهیچه ها و تسریع خطر مرگ در اونا می شه.

به گزارش مهر، به گفته محققان ضعف بنیه عامل ۳۰ درصد مرگ در بیماران سرطانیه. ضعف بنیه با ضعیف کردن ماهیچه ها موجب کم شدن اندازه تحمل در برابر درمان سرطان شده و کیفیت زندگی رو پایین می آورد. با این حال هیچ درمان موثری واسه این مشکل موجود نیس و علل اون بازم نامعلوم س.

 

«اسوارنالی آچاریا»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره میگه: «این تفکر اشتباه هست که ضعف بنیه تنها یه مشکل تغذیه ای به وجود اومده به وسیله بین رفتن اشتها به دلیل سرطان یا روند درمان اون هستش.»

 

با موندگاری ضعف بنیه، ماهیچه ها ضعیف شده و به اندازه ای ضعیف می شن که تحمل دوز استاندارد درمانای ضدسرطان رو ندارن و دکتر شون مجبور به کاهش دوز درمان می شه.

 

آچاریا در ادامه اضافه می کنه: «ضعف بنیه موجب ضعیف کردن ماهیچه های قلب و دیافراگم هم می شه که در نتیجه خیلی از بیماران سرطانی به دلیل مشکل تنفسی یا قلبی جون شون رو از دست میدن.»

 

محققان در این تحقیقات به این نتیجه رسیدن فعالیت بیشتر پروتئین موسوم به ZIP۱۴ که معمولا در سلولای کبد روشن می شه، روند انتقال فلز زینک (روی) رو آسون کردن می کنه اما مشخص شد که در ماهیچه های موشای آزمایشگاهی گرفتار به سرطان، تجلی این پروتئین غیرعادی بود.

 

تیم تحقیق هم اینکه دریافت اندازه بالا ZIP۱۴ در نمونه بافت ماهیچه ای بیماران گرفتار به سرطان و دارای ضعف بنیه هست که نشون دهنده رابطه بین ZIP۱۴ و ضعف بنیه در افراده. مصرف زینک اضافی در ماهیچه ها بواسطه تخریب سلولای بالغ ماهیچه و جلوگیری از ایجاد فیبرهای عضلانی نوین به وسیله سلولای بنیادی منتهی به نابودی ماهیچه ها در بیماران سرطانی می شه.

 

به گفته محققان، کاهش ZIP۱۴ در سلولای ماهیچه به شکل زیادی منتهی به کاهش ضعف بنیه می شه به خاطر همین داروهای بازدارنده ZIP۱۴ می تونه موجب بهبود اندازه بقاء در افراد سرطانی و کیفیت زندگی اونا شه.

 

 

.

منبع :