رابطه زمین خوردن با پارکینسون

میدونستین زمین خوردنای تکراری یکی از نشونه های ابتلای شما به مریضی پارکینسونه و با مشاهده نواع زمین خوردنای بیخود و تصادفی باید نگران این مریضی در بدنتون شید و اونو هشداری واسه بدنتون تلقی کنین

بررسی محققان دانشگاه Umea در سوئد نشون میده که بیماران گرفتار به پارکینسون، چند سال قبل از تشخیص علایم مریضی، چندین زمین خوردگی شدید رو تجربه کردن که در بیشتر مواد منتهی به شکستگی و آسیبای جدی شده.

مطالعه سوابق حدود ۲۴ هزار مریض بین سالای ۱۹۸۸ تا ۲۰۱۲ میلادی نشون میده بیماران گرفتار به پارکینسون، ۱۹ درصد تجربه زمین خوردن بیشتری در ۱۰ سال قبل از تشخیص مریضی داشتن.

محققان احتمال میدن زمین خوردنای تکراری به دلیل مشکلات عصبیه که در آخر می تونه منتهی به پارکینسون شه؛ پس پیشنهاد می شه زمین خوردنای شدید و تکراری جدی گرفته شه و واسه تشخیص خیلی زود پارکینسون اقدام شه.

پارکینسون پس از فراموشی شایع ترین مریضی سیستم اعصابه که بر اثر کاهش دوپامین و مشکل جسم مشکی مغز ایجاد می شه. جسم مشکی پیامای عصبی رو از راه نخاع به عضلات جور واجور می فرسته و این روند از راه ماده شیمیایی دوپامین صورت میگیره و باعث مشکل در تعادل و کنترل عضلات می شه. روشای عادی کنترل این مریضی، دارویایی هستن که با تحریک مغز، به ترشح دوپامین کمک می کنن. این روش ها مریضی رو درمان نمی کنن، بلکه علایم رو کم می کنه و جواب اون روی افراد جور واجور، فرق داره.

مریضی پارکینسون معمولا با لرزش یه دست شروع می شه و کم کم بیشتر اندام رو درگیر می کنه. حدود ۱۰ میلیون نفر در سراسر جهان به این مشکل گرفتار هستن.

به گزارش مرکز پیشگری و کنترل مریضی آمریکا، در این کشور از هر ۵۰۰ نفر یه نفر به این مریضی گرفتار هستش. احتمال دچار شدن به پارکینسون در مردان ۱.۵ برابر زنونه. یافته های این تحقیقات در نشریه PLOS منتشر شده.

.

منبع : hidoctor.ir