: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : پنج شنبه, ۲۷ دی ۱۳۹۷ ۱۱:۴۳

: رابطه ریفلاکس معده و افزایش خطر سرطانای سر و گردن

تحقیق نوین نشون میده مشکل ریفلاکس معده و سوزش معده خطر سرطانای سر و گردن رو زیاد می کنه.

به گزارش مهر، محققان اقرار می کنن احتمال اینکه هر فرد گرفتار به سوزش معده طولانی به یکی از این سرطانای تقریبا نادر گرفتار شه بازم بسیار کمه. اما مطالعه حدود ۲۸ هزار آمریکایی بالا ۶۵ سال این خطر بالا رو نشون داده.

 

در کل محققان کلینیک اوچسنر نیواورلئان به این نتیجه رسیدن سابقه مریضی ریفلاکس معده یا سوزش معده با افزایش حدودا سه برابری دچار شدن به سرطان حنجره، حدود ۲.۵ برابر احتمال دچار شدن به سرطان حلق (قسمت بالا گلو)، دو برابر شدن خطر سرطان لوزه، و ۴۰ درصد افزایش خطر دچار شدن به سرطان سینوس ربط داره.

 

 به گفته محققان، سرطانای سر و گردن هرساله موجب مرگ بیشتر از ۳۶۰ هزار فرد بزرگسال در سراسر دنیا می شن.

 

دکتر «آنتونی استارپولی» در این باره میگه: «ماده ریفلاکس معده می تونه به سمت مری، لوله غذا بین دهن و معده، بالا بره. این مایع می تونه به گلو، مجاری سینوس و ریه ها حمله کنه و موجب التهاب طولانی شه.»

 

در این تحقیق، داده های ۱۳,۸۰۵ سن و سال دار آمریکایی گرفتار به سرطانای تنفسی و سیستم گوارشی فوقانی بین سالای ۲۰۰۳ و ۲۰۱۱ بررسی شد. سابقه پزشکی اونا با گروه مشابه سنی بدون سرطان مقایسه شد.

 

محققان در آخر به رابطه بین مریضی ریفلاکس معده و افزایش خطر دچار شدن به سرطانای سر  و گردن فهمیدن. به خاطر همین تاکید می شه افراد گرفتار به سوزش معده حتما تحت درمان قرار گیرند.

 

 

.

منبع :