:  

  •  

تازگیا محققین فهمیدن که روز تولد افراد جور واجور در ابتلای اونا به آسیب ام اس نقش زیادی داره و می تونه خطرساز و مشکل آفرین باشه دچار شدن به اِسکلروزِ چندگانه یا اِم اِس در نوزادان متولد می با در نظر گرفتن کمبود ویتامین دی دیده شده محققان با گرفتن نمونه خون و مقایسه با نوزادان متولد شده در دیگه ماه ها به این نتیجه رسیدن .

تحقیق محققان نشون میده ماه تولد نوزادان ممکنه در دچار شدن به MS اثر داشته باشه.

تحقیقات جدید نشون میده سیستم ایمنی بدن، اندازه ویتامین D و خطر دچار شدن به اِسکلروزِ چندگانه یا اِم اِس ممکنه با ماه تولد در رابطه باشه.

یه تحقیق که در لندن انجام شده، نشون داد: نوزادان متولد ماه می (اردیبهشت تا خرداد) سطوح پایین تر ویتامین D رو دارن و به طور بالقوه در خطر بیشتری واسه دچار شدن به MS نسبت به نوزادان متولد شده در ماه نوامبر (آبان تا آذر) هستن.

مولتیپل اسکلروزیس یه مریضی ضعیف کننده عصبیه که می تونه منتهی به مشکلات بینایی, کنترل عضلات, شنوایی و حافظه شه.

براساس گزارش منتشر شده در مجله JAMA Neurology ، این یافته ها نشون میده تحقیقات بیشتری واسه نیاز بدن به مکمل ویتامین D در دوران بارداری نیازه.

پژوهشهای انجام شده روی نمونه خون بند ناف گرفته شده از ۵۰ نوزاد متولد شده در ماه های نوامبر و ۵۰ نمونه خون گرفته شده از کودکانی که در ماه مه در بین سالای ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ به دنیا اومده ان نتایجی رو نشون داد.

این نمونه ها مشخص کرد ماه تولد در دچار شدن به ام اس در نوزادان بسیار موثره.

این مطالعه نشون داد سطح ویتامین D نوزادان در ماه می، ۲۰ درصد کمتر از نوزادانیه که در ماه نوامبر متولد می شن.

سلامت نیوز

منبع :