شادها زرد رو دوست دارن؛ دپرس ها خاکستری رو

تحقیقات جدید نشون می دهد افراد دپرس و ناامید بیشتر حالت روحی خود رو با رنگ خاکستری نشون می بدن، اما افراد خوشحال تر رنگ زرد رو انتخاب می کنن.

این یافته ها که تازگیا منتشر شده می تونه به پزشکان در بررسی وضعیت کودکان و مریضایی که در ایجاد رابطه مشکل دارن کمک کنه. دکتر پیترورول از داشتگاه سوث منچستر در این باره گفت: " این یه روش جدید واسه اندازه گیری اندازه افسردگی افراد بدون به کار گیری زبانه. "

نکته باحال اینه که این روش خیلی بهتر از پرسیدن سوال از بیماران می تونه اندازه افسردگی اونا رو مشخص کنه.

تحقیقی باحال

همیشه از رنگ ها در تشبیه حالات روحی استفاده شده اما تا الان هیچ کسی روی رنگ ها به صورت سیستماتیک تحقیق نکرده بود.

واسه بررسی دقیق این موضوع ورول و همکارانش هشت رنگ قرمز، نارنجی، سبز، بنفش، آبی، زرد، صورتی و قهوه ای رو انتخاب کردن و اونا رو با چهار نوع درجه رنگ متفاوت تقسیم بندی و شماره گذاری کردن.

اونا بعد به این رنگ ها، سفید، مشکی و چهار رنگ خاکستری با شدت رنگ های متفاوت اضافه کردن و اینطوری ۳۸ رنگ متفاوت به دست آوردن.

بعد اونا تحقیقی رو روی ۱۰۵ مرد سالم، ۱۱۰ فرد ناامید و ۱۰۸ فرد دپرس انجام دادن و از اونا خواستن رنگ مورد علاقه خود رو انتخاب کنن.

هم اینکه از اونا خواسته شد رنگی رو که نشون دهنده حالت روحی اونا در طول ۷ ماه گذشته بوده، انتخاب کنن.

یافته های این تحقیق:

* در این تحقیقات مشخص شد آدم ها چه سالم باشن و چه دپرس رنگ آبی و زرد رو بیشتر از بقیه رنگ ها انتخاب می کنن.

* رنگ آبی شماره ۲۸ محبوب ترین رنگ در میان افراد سالم بود، در حالی که رنگ آبی شماره ۲۷ که مقداری تیره تر از آبی ۲۸ه بیشترین انتخاب رو در میان افراد دپرس و ناامید داشت.

* رنگ زرد شماره ۱۴ هم از رنگ های مورد علاقه هر دو گروه بود اما وقتی که از افراد مورد تحقیق خواسته شد رنگ مورد علاقه خود رو براساس حالت روحی خود انتخاب کنن وضعیت کمی فرق پیدا کرد. در این حالت رنگ زرد شماره ۱۴ بیشترین انتخاب رو در میان افراد سالم داشت.

* نزدیک به ۳۰ درصد از افراد ناامید و بیشتر از ۵۰ درصد از افراد ناامید رنگ خاکستری رو واسه توصیف حالت روحی خود انتخاب کردن.

* محققان فهمیدن در وقتی که از فردی خواسته می شه حالت روحی خود رو با یه رنگ خاص بگه، تیرگی و روشنی رنگ ها اهمیت زیادی پیدا می کنه. مثلا، رنگ آبی روشن نشونه ای از افسردگی نیس، اما رنگ آبی تیره می تونه بیان کننده افسردگی و ناامیدی در آدم ها باشه. یعنی، تیره و روشن بودن رنگ ها بیشتر از خود اونا در این حالت مهمه.

کارشناسان امیدوار هستن بتونن با به کار گیری این فوت وفن جدید، اندازه افسردگی و ناامیدی آدم ها رو مشخص کنن و بتونن روش های درمانی دقیق تری واسه این بیماران به کار ببرن.

هفته نامه سلامت

 منبع تبیان

*

جمع آوری سلامت اکاایران