یه مطالعه جدید علمی ده ساله نشون میده این احتمال که رابطه جنسی نقش تعیین کننده ای در بروز سکته قلبی داشته باشه، بسیار بعیده. پژوهشای قدیمی اما نشون دادن که “خیانت” خطر به مراتب بیشتری واسه قلب داره. یه باور که بیشتر از همه خاطر بیماران قلبی رو آزرده می کنه و سال هاست که […]

: رابطه رابطه جنسی با سکته قلبی

یه باور که بیشتر از همه خاطر بیماران قلبی رو آزرده می کنه و سال هاست که جای خود رو در افکار عموم باز کرده، رابطه بین رابطه جنسی و بروز سکته قلبیه. مثلا در آلمان در همین رابطه داستانی هست: فردریک هشتم، پادشاه دانمارک، در سال ۱۹۱۲ وقتی که از شهر نیس در جنوب فرانسه قصد برگشت به کپنهاگ رو داشت، در راه برگشت در خیابانی در شهر هامبورگ یهو دچار حمله قلبی شد و جون سپرد.

تا به امروز این شایعه بر سر زبانا می چرخه که اون کمی قبل از مرگ یه مدت رو تو یه روسپی خونه سپری کرده و حمله قلبی نتیجه رابطه جنسی شدیدی بوده که خارج از توان این مرد ۶۹ ساله بوده.

در این که رابطه جنسی تأثیراتی رو بر قلب میذاره، هیچ شکی وجود نداره. فشار خون و ضربان قلب به هنگام ایجاد رابطه جنسی شدیدا بالا می رن که همین امر می تونه موجب افزایش خطر بروز سکته قلبی در آدم شه.

اما یه تحقیق جدید در آلمان نشون میده که احتمال اینکه فرد به هنگام ایجاد رابطه جنسی یا کمی پس از اون سکته قلبی کنه، بسیار کمه.

تحقیقی ده ساله

واسه این تحقیق که در دانشگاه “اولم” انجام شده، محققان داده های پزشکی ۵۳۶ مریض رو که تازگیا سکته قلبی کرده بودن، مورد مشاهده و بررسی قرار دادن. جنسیت بیشتر این بیماران مذکر بوده.

شرکت کنندگان در این تحقیق باید تو یه فرم به پرسشایی در مورد رابطه جنسی خود جواب می دادن؛ از جمله اینکه قبل از حمله قلبی، چند بار در هفته رابطه جنسی داشتن و آخرین رابطه جنسی شون به چه وقتی باز می گشته.

از بین شرکت کنندگان فقط سه نفر گفته بودن که به هنگام ایجاد رابطه جنسی دچار حمله قلبی شدن. ۸۰ درصد سوال شوندگان گفته بودن که میان آخرین رابطه جنسی شون و حمله قلبی بیشتر از ۲۴ ساعت فاصله بوده.

دیتریش روتن باخر، رئیس این گروه تحقیقاتی میگه: «براساس همین یافته ها به نظر می رسه این موضوع که فعالیت جنسی نقش مهمی در بروز سکته قلبی داره، بسیار بعید باشه.»

یکی از ویژگیای مهم این تحقیق طولانی بودن یه وقتی بوده که بیماران تحت نظر قرار گرفتن.

محققان دانشگاه اولم به صورت میانگین این بیماران رو به مدت ده سال زیر نظر داشتن. درزمان این مدت ۱۰۰ نفر از این بیماران دوباره دچار حمله قلبی شدن که به گفته محققان این موضوع ارتباطی با تعداد دفعات ایجاد رابطه جنسی، قبل از بروز سکته قلبی نداشته.

در گزارشی که در مورد این تحقیق در مجله تخصصی Journal of the American College of Cardiology به چاپ رسیده، محققان نوشتن که به محض اینکه وضعیت جسمی یه مریض گرفتار به سکته قلبی به ثبات می رسه، فرد می تونه از نظر جنسی فعالیت داشته باشه.

پژوهشای علمی نشون میدن که ایجاد مرتب رابطه جنسی می تونه موجب افزایش کیفیت زندگی شده، اندازه استرس رو کاهش داده و از دچار شدن به افسردگی جلوگیری کنه.

به گفته انجمن قلب آلمان، فشاری که قلب به هنگام ایجاد رابطه جنسی متحمل می شه، بیشتر از فشاری نیس که به هنگام پیاده روی سریع به اون وارد می شه.

رابطه جنسی نه، خیانت به چه دلیل

با این حال پژوهشای قدیمی نشون دادن که “خیانت در روابط زناشویی یا جنسی” خطر به مراتب بیشتری از ایجاد رابطه جنسی واسه قلب مریض داره. در پژوهشی در همین رابطه در دانشگاه فرانکفورت ۶۰ مورد مرگ کسائی که به هنگام ایجاد رابطه جنسی درگذشته بودن، مورد موشکافی قرار گرفت. ۵۶ نفر از این افراد مرد بودن که به صورت میانگین ۵۹ سال داشته و در اثر سکته قلبی جون خود رو از دست داده بودن.

بیشتر از نصف این آدما به هنگام داشتن رابطه با معشوقه خود یا یه روسپی دچار حمله قلبی شده بودن. از هر چهار نفر تنها یه نفر از این مردان وقتی که در حال ایجاد رابطه جنسی با همسر خود بوده، دچار سکته قلبی شده و درگذشته بود.

یه تحقیق دیگه در بریتانیا هم نتایجی مشابه با این تحقیق رو به دست داده بود.

پزشکان پیشنهاد می کنن بیماران دارای مشکلات قلبی که نگران وارد اومدن فشار به قلب شون هستن می تونن با مراجعه به متخصص و انجام آزمایش ارگومتر (دوچرخه ثابت) خیال راحت حاصل کنن از اینکه مجاز به انجام چه فعالیتایی هستن.

منبع : فرارو

منبع :