۱۴دسامبر ۲۰۱۳- یکی از اولین تحقیقاتی که از اطلاعات تازگیا منتشر شده  UK Biobankاستفاده کرده دلایل محکمی واسه رابطه بین دچار شدن پدر به دیابت وکاهش وزن زمان تولد ارائه داده. محققین نشون دادن که پدرمی تونه بروی اندازه نوزاد در زمان تولد اثر داشته باشه و ژنهای  دیابت بعضی از این اثرات رو دلیل می شن.

 یافته های این تحقیق که درمجله یtheInternational Journal of Epidemiologyمنتشر گردید نشون  میده نوزادانی که وزن زمان تولد اونا زیر متوسط وزن تولده دارای  پدرانی با سابقه طولانی دچار شدن به دیابت  (بیشتر دیابت نوع ۲) هستن.

یکی از محققین در این مطالعه دکتر Tyrrellمی گوید: به کار گیری اینجور حجم بزرگی  از اطلاعات به ما اجازه داد که به نتیجه گیری خود اطمینان خیلی بیشتری داشته باشیم. این یافته که دیابت والدین و نوزادان اونا از نظر ژنتیکی با هم ربط داره می تونه بروی درمانهای فعلی تاثیر گذارد درمانهای فعلی که هدف اونا زیاد شدن وزن تولد واسه جلوگیری از دچار شدن به بیماریهای بعدیه در مواردی غیر تاثیردارن.

وزن تولد یه عامل مهم واسه نوزاد حساب می شه چون نوزادان با وزن کمتر بیشتر درمعرض دچار شدن به بیماریهایی مثل بیماریهای قلبی-عروقی، فشارخون بالا و دیابت نوع ۲ درادامه زندگی خود هستن. این رابطه به وسیله یافته های این تحقیق مشخص گردید تغییرات ژنتیکی که از پدر به بچه به ارث می رسه بروی کمی وزن زمان تولد وافزایش خطر دچار شدن به دیابت نوع ۲ اثر میذاره.

این مطالعه نشون دهنده پیشرفت مهمیه که ما در درک علل و نتیجه های کاهش وزن تولد بدست آوردیم . بررسی این اطلاعات  نشون داد که وزن کودکان متولد شده از مادران  گرفتار به دیابت  بیشتر از کودکان دیگه س، که نشون دهنده وجود رابطه پیچیده ای بین دیابت و وزن تولده.

پرفسور Fraylingمی گوید: این تحقیق واقعاً قدرت پایگاه اطلاعاتی Biobankبریتانیا رو نشون میده. این موضوع که محققان به اطلاعات گروه خیلی از افراد دسترسی داشته باشن تا بتونن علل حقیقی یه مریضی رو آزمایش کنن، خیلی با اهمیته. این منبع اطلاعاتی می تونه منبع بسیار با ارزشی واسه محققان در انگلستان  و بقیه نقاط جهان باشه.

مترجم: ماندانا فرخی نیا

منبع-http://diabetestma.org

منبع : hidoctor.ir