رابطه دیابت و کمبود ویتامین D

سطوح پایین ویتامین D می تونه خطر وقوع دیابت رو زیاد کنه.

گروهی از محققان دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد با بررسی بیشتر از ۴۰ میلیون نمونه خون قبل از شروع مریضی و بعد بررسی دوباره افراد طی چند سال بعد به این نتیجه رسیدن داشتن سطوح کافی ویتامین D در بزرگسالان جوون ممکنه خطر شروع دیابت بزرگسالی رو تا ۵۰ درصد کم کنه. یافته های حاصل از این گزارش اضافه می کنه افراد سالم جوون با سطوح سرمی بالاتر ویتامین D نسبت به کسائی که در سطوح سرمی پایین تر ویتامین D بودن فقط در برابر نصف خطر افزایش دیابت قرار گرفتن.

 

 

براساس این گزارش محققان اضافه کردن تحقیقات قبلی هم نشون دادن که کمبود ویتامین D ممکنه بروز دیابت رو تقویت کنه. با اینکه تحقیقات بیشتر به بررسی بین اندازه ویتامین D در دوران بارداری و یا دوران کودکی و خطر دچار شدن به دیابت نوع ۱ پرداخته ان اما تحقیقات دیگه در بزرگسالان جوون هم رابطه بین مقادیر بالای ویتامین D و کاهش خطر دچار شدن به ام اس رو هم بررسی کرده و در واقع تحقیقات نشون میده که مقادیر کم ویتامین D در دوران بزرگسالی کلا می تونه یه عامل خطر مهم واسه بروز مریضیای خودایمن باشه.

 

 

به گفته محققان ۱ میلیارد نفر در جهان دارای سطوح کم ویتامین D در خون خود هستن و این کمبود در تموم اقوام و گروه های سنی پیدا میشه و در حالی که قرار گرفتن در برابر آفتاب منبع بسیار خوبی از ویتامین D است، اما کرمای ضد آفتاب، لباسا، رنگ پوست و ماه های زمستونی باعث کاهش تولید ویتامین D می شن که این وسط واسه پیشگیری از دیابت استفاده روزانه از مکملای ویتامین D   به آدمایی که دچار کمبود اون هستن پیشنهاد می شه.

جمع آوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا

  • مطالب در رابطه
  • دی D با سردردهای تکراری در مردان در ارتباطه!
  • D و بروز علائم مریضی ام اس