: رابطه دیابت و بیماریای کبدی

: رابطه دیابت و بیماریای کبدی

رابطه دیابت و بیماریای کبدی

دانستنیهای پزشکی, همه چیز درباره کبد

ارسال دیدگاه
۴,۱۸۴ بازدید

• اندازه گسترش کبد چرب در بین افراد گرفتار به دیابت ۳۴ تا ۷۴ درصد و در دیابتیای چاق تقریباً ۱۰۰درصده. 

• رابطه سیروز و دیابت به این موضوع مربوط می شه که خود مریضی سیروز با مقاومت به انسولین ربط داره. در ۶۰ درصد افراد گرفتار به سیروز، اشکال در تحمل کلوگز وجوددارد و ۲۰ درصد افراد گرفتار به سیروز، به دیابت گرفتار می شن.

• اندازه گسترش سرطان کبد در افراد گرفتار به دیابت چهاربرابر بیشتره. 

هرچند عوامل خطرساز واسه دچار شدن به دیابت نوع ۲ و کبد  چرب، بسیار جور واجور هستن، اما بالا بودن سطح قندخون، همیشه ایجاد کننده هردو بیماریه. درمان دارویی واسه کبدچرب موجود نیس اما با در نظر گرفتن ریزه کاریا و اصول زیر میشه اونو کنترل و درمان کرد:

۱٫ کاهش وزن اضافه از راه تغییر و اصلاح روش زندگی

۲٫ در پیش گرفتن رژیم غذایی کم چرب، پرفیبر و کم شکر

۳٫ ورزش منظم 

سه مرحله  بالا به پیشگیری از دیابت هم کمک می کنه چون این سه مرحله به حفظ سطح کلوگز خون کمک می کنه و توانایی متابولیسم شکر در بدن رو زیاد می کنه. هم اینکه، بعضی از مکملای گیاهی هم به حفظ سطح قندخون و کاهش آسیب به سلولای کبدی کمک می کنن.

نقش انسولین در مورد این دو مریضی

انسولین عامل اصلی واسه شناخت چگونگی رابطه بین دیابت و مریضیای کبده. کبد یه عضو وابسته به انسولینه، و کارکرد اون به این دو عامل وابسته:

• سطح انسولین خون 

• اندازه حساسیت کبد به انسولین 

معمولا، سطح گلوکز خون بعد از خوردن بالا میره و پانکراس رو به ترشح انسولین وامی داره. 

• انسولین سیگنالای لازم واسه جذب گلوکز خون رو بوجود میاره.

• وقتی که سطح گلوکز در خون بالا باشه، کبد با جذب گلوکز اضافی و تبدیل اون به کلیگوژن به پیام انسولین جواب میده. 

• وقتی که سطح گلوکز خون پایین بیاد، کبد گلوکز رو دوباره به جریان خون می فرستد. 

در افراد گرفتار به دیابت، کبد نمی تونه قند رو به کلیگوژن تبدیل کنه و یا در مواقع ضرورت اونو به شکل گلوکز به جریان خون وارد کنه و این به رقابت کنترل کلوگز خون اضافه می کنه. هرچند کارشناساسن می گن که کبدچرب علل مختلفی داره، اما یه نظریه هست که دلیل اونو مقاومت به انسولین در کبد می دونه. مقاومت به انسولین در کبد دلیل می شه که پیامای هورمونی واسه فرستادن کلوگز به خون ندیده گرفته شه، سطح قندخون بالا بره و احتمال تجمع چربی در کبد زیاد شه. فردی که در خطر مقاومت به انسولینه (یعنی وقتی که سلولا توانایی جواب به انسولین رو ندارن)، در خطر دچار شدن به دیابت و کبد چرب هم هستش. 

گروه ترجمه آکا ایران

.

منبع :