رابطه دیابت با مشکلات دهن و دندون

همونجوریکه می دونین، دیابت بیماریه که مشکلات دراز مدت بسیار زیادی داره. یکی از این مشکلات، مشکلات و بیماریهای دهن و دندانه. چون افراد گرفتار به دیابت در خطر بیشتر عفونت قرار دارن، بیشتر مستعد خیلی از مشکلات دهن و دندون هستن.

رابطه دیابت با مشکلات دهن و دندون

دیابت و مشکلات دهن و دندون

این مشکلات طیف زیادی رو از عفونت قارچی و دهانی گرفته تا خشکی دهن و ضعف روند درمون پس از اقدامات درمانی دندون، شامل می شن. وقتی به مشکلات مربوط به دیابت فکر میکنین، ممکنه سلامت دهن و دندون رو در بالای فهرست قرار ندین اما زیادی پوسیدگی دندون یکی از علائمیه که فرد رو متوجه مریضی دیابت خود می کنه.

داون هالاوی هماهنگ کننده برنامه و مربی مرکز مدیریت دیابت بیمارستان Blount Memorial میگه دلیل این اتفاق، اینه که دیابت، مقاومت ما در مقابل عفونت رو کم می کنه. باکتریها، ویروسها و قارچها به صورت طبیعی در دهن زندگی میکنن. وقتی دیابت از کنترل خارج می شه، افزایش اندازه قند (گلوکز) موجود در بزاق به باکتریها کمک می کنه گسترش پیدا کنن. شایعترین مشکلات سلامت دهن در مورد دیابت یعنی پوسیدگی دندون، مریضی لثه، مشکل علمکرد غده بزاق، عفونت قارچی و تاخیر در بهبودی.

بیماران گرفتار به دیابت که قند خون خود رو کنترل نمی کنن، در مقایسه با مریضایی که قند خون خود رو تحتِ کنترل دارن، معمولا دچار مریضی شدیدتر لثه شده و دندانه های بیشتری از دست میدن. بعضی افراد گرفتار به دیابت، خشکی دهن رو به عنوان یکی از علائم افزایش سطح قند خون تجربه میکنن. خشکی دهن خطر پوسیدگی دندون رو افزایش می ده چون بزاق کمتری واسه شستن و پاک کردن باکتریها و میکروبها و جلوگیری از اسیدی شدن دهن که به وجود اومده به وسیله فعالیت باکتریهاه، هست. اگه دیابت دارین و خشکی دهن رو تجربه میکنین، مهمترین چیزی که باید یادتون باشه اینه که مایعات بیشتری استفاده کنین.

هالاوی میگه اگه به دیابت گرفتار هستین، باید همیشه به اطلاع دندانپزشک خود برسونین. هم اینکه یادتون باشه قبل از مراجعه به مطب، چیزی بخورین چون بهترین زمان واسه مراجعه به دندانپزشک وقتیه که قند خون در سطح طبیعی خود قرار داره و کارکرد داروهای دیابت در سطح پایینیه. اگه انسولین دریافت میکنین، صبح هنگام پس از خوردن صبحونه معمولی بهترین زمان واسه ملاقات دندانپزشکه. هنگام مراقبت از دندانه ها یادتون باشه دو بار در روز مسواک زده و نخ دندون بکشین. دست کم باید سه دقیقه هر بار مسواک زدن طول یکشد تا مطمئن شید همه دندانه ها به طور کامل تمیز شدن./ سیمرغ

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت

  • مطالب در رابطه
  • باورهایی غلط در مورد مشکلات گوارشی (بخش اول)
  • علل، خطرات و راه های د رمان مشکلات دهن و زبون