خطر گرفتار شدن به دیابت، سندرم متابولیک و سارکوپنیا(نابودی ماهیچه های اسکلتی) دراشخاصی که شبه ها نمی خوابن زیادتر از اشخاصیه که صبحها زود بیدار می شن حتی اگه  اندازه ساعات خواب  این افراد با هم برابر باشه.

 دراین تحقیق محققان فرق چرخه خواب و بیداری طبیعی فرد (chronotypes) رو در افراد شب زنده دار و افراد سحر خیر بررسی کردن.

بیدارماندن زیاد درشب موجب کم خوابی، بد شدن کیفیت خواب و غذا خوردن در زمان ناجور می شه که در آخر به تغییر درمتابولیسم  بدن منجر می شه. یافته های این تحقیق درمجله جامعه غدد Journal of Clinical Endocrinology & Metabolismمنتشر گردید.

به گفته پرفسور kim  یکی از نویسندگان این تحقیق دردانشگاه پزشکی Ansan  در کره:  صرفنظر از راه زندگی، آدمایی که مدت زمان بیشتری درهنگام شب بیدار می مانند درمعرض خطرات سلامت بیشتری مثل دیابت وکاهش حجم ماهیچه ها نسبت به افراد سحرخیز هستن، این موضوع می تونه با کم شدن کیفیت خواب این افراد و رفتارها وعادات ناسالم اونا مثل کشیدن سیگار، خوردن غذا در اواخر شب و سبک زندگی  بی جنب و جوش اونا در رابطه باشه.

در این تحقیق عادات خواب و متابولیسم  در ۱۶۲۰ شرکت کننده مورد مطالعه  قرار گرفت. این  افراد بین ۴۷ تا ۵۹ سال سن داشتن و به پرسشنامه هایی درباره چرخه خواب و بیداری، کیفیت خواب وعادات روش زندگی خود مثل پرداختن به ورزش  جواب دادن.

محققان با جفت و جور نمونه های خونی از این  آدما به آزمایش سلامت متابولیک اونا پرداختن. علاوه بر این  از افراد شرکت  کننده واسه اندازه گیری چربی کل بدن و توده بدون چربی اسکن DEXA  جفت و جور گردید  از طرف دیگه واسه اندازه گیری چربی احشایی شکم از اونا سی تی اسکن جفت و جور شد.

 براساس یافته های پرسشنامه ها، ۴۸۰ شرکت کننده به عنوان افراد سحرخیز یا morning chronotypesمعرفی و نفر به عنوان افراد شب زنده دار یا evening chronotypesطبقه بندی شدن. افراد شب زنده دار از نظر سنی جوانتر از افراد سحر خیز بودن اما اندازه چربی بدنی و تری گلسیریدهای (چربی خون) اونا بیشتر از افراد سحر خیز بود.

هم اینکه درافراد شب زنده دار احتمال کاهش ماهیچه ها یا سارکوپنیا ( بیماریی که دربدن کم کم حجم ماهیچه های اسکلتی کم میشه) بیشتر از افراد سحرخیز بود.

درمردان شب زنده دار احتمال دچار شدن به دیابت یا سارکوپنیا بیشتر از افراد سحر خیز بود. درمیون زنان، اندازه چربی شکمی در افرادیکه شب زنده داربودند بیشتر بوده و خطر دچار شدن به سندرم متابولیک (یه سری از فاکتورهایی که خطر دچار شدن به مریضی قلبی، سکته مغز و دیابت رو زیاد می کنه) نسبت به  افراد سحر خیز بیشتربود.

 دکتر Kimمیگه: با در نظر گرفتن اینکه در خیلی از افراد جوون چرخه خواب و بیداری از نوع Night chronotypesاست، خطرات متابولیکی مربوط به ساعت شبانه روزی اونا یه مسئله مهم بهداشتیه، که باید به اون رسیدگی شه.

منبع : diabetestma.org