: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : شنبه, ۰۶ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۲۸

: رابطه دیابت بارداری و اضافه وزن نوزاد

طبق یافته های تحقیق نوین، کودکان متولدشده از مادران گرفتار به دیابت نوع۱ به شکل زیادی با احتمال بالا اضافه وزن روبرو هستن. 

به گزارش مهر، به گفته محققان مرکز تحقیقات هلمهولتز زنتروم مونخن آلمان، کودکان متولدشده از مادران گرفتار به دیابت نوع۱ نه فقط به شکل زیادی در برابر دچار شدن به این آسیب قرار دارن، بلکه با خطر بالاتر اضافه وزن و دچار شدن به مقاومت انسولین هم روبرو هستن.

 

«آندرس بیرلین»، یکی از اعضای تحقیق، در این باره میگه: «تحقیقات قبلی نشون میده کودکان متولدشده از مادران گرفتار به دیابت نوع۱، در خطر بالا دچار شدن به سندروم متابولیک قرار دارن چراکه به نظر می رسه اندازه بالا گلوکز خون در دوره جنینی، اثرات بلندمدتی بر متابولیسم کودک و وزن بدن داشته باشه.»

 

دیابت نوع۱ بیشتر در کودکان مشاهده می شه. این آسیب به دلیل خودتخریبی سلولای تولیدکننده انسولین در لوزالمعده موسوم به سلولای بتا اتفاق میفته. بدین معنا که سیستم ایمنی بدن موجب تولید آنتی بادی های علیه سلولای بتا شده و در نتیجه اونا رو نابود می کنه.

 

زمانیکه بدن قادر به تولید انسولین نباشه، با افزایش اندازه گلوکز در خون و ادرار روبرو می شه. دیابت نوع۱ در آدمایی ایجاد می شه که سیستم ایمنی شون با نابودی انسولین تولیدشده در سلولای لوزالمعده (پانکراس) علیه بدن عمل می کنه.

 

محققان عنوان می کنن سه راه آسون واسه کنترل دیابت نوع۱ در طول بارداری شامل موارد زیر هستن:

 

۱. روزتون رو با صرف یه وعده مفصل صبحونه شروع کنین. در صورت دچار شدن به دیابت نوع۱ خودتون رو گرسنه نگه ندارین یا یه وعده غذایی تون رو حذف نکنین.

 

۲. پیاده روی کنین چراکه حفظ جنب و جوش بدنی کلید کنترل دیابت نوع۱ه.

 

۳. به طورمنظم آزمایش بدین تا بشه به موقع از مشکلات دیابت پیشگیری کرد.

 

.

منبع :