رابطه درمان بیماریای لثه با بهبود علائم فراموشی

تحقیقات نشون داده که درمان مریضی لثه با خیلی از بیماریای دیگه مثل فراموشی و سکته معزی رابطه مستقیم داره.

آکا ایران

رابطه درمان بیماریای لثه با بهبود علائم فراموشی

تحقیقات نشون داده که درمان مریضی لثه با خیلی از بیماریای دیگه مثل فراموشی و سکته معزی رابطه مستقیم داره.
به گزارش مهر، درمان التهاب و عفونت لثه به کنترل دیگه مریضیای التهابی طولانی در بدن هم کمک می کنه. در یافته جدید محققان ۵ مریضی مربوط به مشکل در لثه یا مریضی پریودنتال بیشتر معرفی شده:
فراموشی: تحقیقات جور واجور نشون دادن که مریضی پیشرفته لثه با افزایش شدت زوال عقل و کاهش سریع تر تواناییای شناختی رابطه مستقیم داره. کسائی که گرفتار به پریودنتیت هستن، ۶ برابر سریع تر از بقیه به فراموشی گرفتار می شن. هرچند تحقیقات بیشتری واسه تعیین رابطه مستقیم پریودنتیت با نابودی شناختی لازمه اما محققان فکر می کنن که بهبود مریضی لثه می تونه درمان مریضی فراموشی هم حساب شه.
سکته مغزی: تحقیقات گذشته نشون دهنده وجود رابطه بین مریضی پریودنتال و سکته مغزیه. در مطالعه ای که واسه پیدا کردن رابطه بین عفونت دندون و سکته مغزی انجام شد، بررسیا نشون داد احتمال داشتن عفونت دهانی در افراد دارای ایسکمی زیاد عروق مغزی بیشتره.
مریضی قلبی: یافته های ارائه شده در نشست هرساله انجمن میکروب شناسی آمریکا نشون میده که باکتریایی که باعث مریضی لثه می شن، منتهی به پیشرفت مریضی قلبی هم می گردن (در نتیجه التهاب ایجاد شده به وجود اومده به وسیله مریضی پریودنتال). بعضی عوامل مشترک هر دو مریضی عبارتند از مصرف سیگار، تغذیه ناجور، دیابت، جنسیت (مذکر).
آرتریت روماتوئید: تحقیقات نشون میده که باکتریای مسئول مریضی لثه به نام پورفیروموناس ژنژیوالیس، نه فقط منتهی به شروع زودتر آرتریت روماتوئید می شه، بلکه اجازه میده این مریضی شدیدا پیشرفت کنه و حتی منتهی به تخریب غضروف شه.
دیابت: احتمال دچار شدن به مریضی پریودنتال در افراد گرفتار به دیابت بیشتره. دلیل این موضوع، حساسیت بیشتر افراد گرفتار به دیابت در مقابله با عفونته. در واقع، مریضی پریودنتال بیشتر به عنوان آسیب ای از مریضی دیابت در نظر گرفته می شه. آدمایی که دیابت اونا تحتِ کنترل نیس، در خطر بیشتری قرار دارن. هم اینکه تحقیقات نشون داده که مریضی پریودنتال، کنترل قند خون رو واسه بیماران دیابتی سخت تر می کنه. مریضی پریودنتال پیشرفته می تونه قند خون رو زیاد کنه که این شرایط، افراد گرفتار به دیابت رو در برابر مشکلات بیشتری قرار می دهد.

منبع :