محققان فهمیدن مصرف شکلات در کودکان می تونه باعث بروز

رابطه داشتن مستقیم تغذیه با جرم و جنایت

مشکلات رفتاری در سنین نوجوونی و بزرگسالی شه. براساس این تحقیقات آدمایی که در سنین کودکی خود خیلی شیرینی، شکلات و نوشابه مصرف می کنن در بزرگسالی با احتمال بیشتری دست به جرم و جنایت میزنن.

این تحقیق به وسیله سیمون مور از مرکز تحقیقاتی جامعه و خشونت در دانشگاه کاردیف انگلستان انجام شد. این محقق متخصص در مورد آسیبای اجتماعی و خانوادگی و اثرات اون روی رفتار کودکان و نوجوانانه.

مور در حال تحقیق روی طرح مطالعاتی بود که فاکتورهای موثر در بروز مشکلات اخلاقی و رفتاری در کودکان رو بررسی می کرد. اون طی این تحقیقات فهمید کودکانی که رژیمای غذایی خاصی شامل شیرینی و شکلات مصرف می کنن با احتمال خیلی بیشتری نسبت به دیگر کودکان دست به ارتکاب جرم میزنن.

اون طی این بررسیا فهمید رژیمای غذایی کودکان در سنین پایین اثر بسیار زیادی در روحیه و رفتار اونا در زندگی آینده اونا داره و والدین باید در این مورد دقت بیش تری به خرج بدن.

واسه بررسی این موضوع مورد مطالعه طولانی یه مدت رو در سال ۱۹۷۰ به انجام رسونده بود مورد بازبینی قرار داد. محققان در این پروژه، مطالعه ای رو روی ۱۷ هزار کودک که در آوریل سال ۱۹۷۰ متولد شده بودن شروع کردن.

طی مدت مطالعه، محققان در دوره های وقتی منظم جنبه های مختلفی از زندگی این کودکان مانند غذایی که مصرف می کردن، وضعیت سلامت کودکان، وضعیت اجتماعی و اقتصادی، زندگی خانوادگی و بسیاری موارد دیگه رو مورد بررسی قرار دادن.

مور عزمشو جزم کرد در این پروژه رژیم غذایی کودکان و اثر اون روی رفتار اونا رو بررسی کنه. در سن ۱۰ سالگی از کودکان در مورد اندازه شکلات و شیرینیایی که اونا به صورت میانگین مصرف می کردن سؤال شد. در سن ۳۴ سالگی محققان اندازه ارتکاب به جرم در این کودکان رو بررسی کردن. مور با انجام این تحقیقات فهمید ۶۹ درصد از آدمایی که تا سن ۳۴ سالگی دست به ارتکاب جرم زده ان در دوران کودکی خود هر روز شکلات مصرف می کردن.

جفت و جور کردن یه رژیم غذایی درست و متعادل می تونه اثر بسیار خیلی عجیبی در بهتر کردن رفتار کودکان در زندگی آینده اونا داشته باشه

مور در این باره گفت: ما در اول فکر می کردیم این موضوع ممکنه به دلایل دیگری باشه. پس ما عزممونو جزم کردیم فاکتورهای دیگری مانند وضعیت اقتصادی خونواده ها، چگونگی تربیت والدین و نظارت اونا بر رفتار کودکان و محل تولد کودکان در شهر یا نواحی غیر شهری و مانند اونا رو در این تحقیق وارد کنیم تا شاید به دلایل دیگه این موضوع پی ببریم.

اما با این وجود بازم تحقیقات انجام شده ما رو به همون یافته های اولیه رساند. یعنی بدون توجه به محیط پرورش کودکان و روش زندگی اونا و مسائلی مانند اندازه درآمد متوسط خونواده، روش کنترل و نظارت والدین، اندازه تحصیلات و مواردی مانند این، آدمایی که در دوران کودکی شیرینی و شکلات زیادی مصرف می کنن در بزرگ سالی با احتمال بسیار بیش تری نسبت به دیگر کودکان دست به ارتکاب جرم میزنن.

مور در این باره گفت: این مطالعه سؤالات زیادی رو تو ذهن ما به وجود آورده. یکی از این سؤالات اینه که مواد شیرین مانند شکلاتا دارای ترکیباتی هستن که باعث بروز رفتارای خشن و ضد اجتماعی می شه؟ و مصرف زیادتر از اندازه اجناس شیرین اثر خاصی روی روش تربیتی کودکان داره که باعث می شه اونا در سنین بزرگ سالی بیشتر از بقیه جرأت ارتکاب به جرم داشته باشن؟

مور عقیده داره شاید مورد دوم احتمال بیش تری داشته باشه. واقعا بررسیا نشون میده کودکانی که معمولاً شکلات زیادی مصرف می کنن کودکانی هستن که رفتار درستی در خونواده ندارن و تلاش می کنن از نشون دادن خشم و بدرفتاری استفاده کنن تا والدین رو مجبور به دادن شکلات بیشتر کنن. واقعا این کودکان در رفتار با والدین خود صبر و حوصله رو یاد نمی گیرن.

اون تأیید کرد رژیمای غذایی کودکان اثر عمیقی روی رفتار اونا داره. یه چند وقت پیش دانشگاه آکسفورد تحقیق بحث برانگیزی رو منتشر کرد که نشون می داد زندانیانی که مکملای ویتامین مصرف می کنن و رژیم غذایی متعادل تری دریافت می کنن در طول مدت زندان کم تر از دیگر زندانیان بی نظمی و اخلال ایجاد کرده و دست به انجام کارای خشن میزنن.

مور در این باره گفت: اینطوری جفت و جور کردن یه رژیم غذایی درست و متعادل می تونه اثر بسیار خیلی عجیبی در بهتر کردن رفتار کودکان در زندگی آینده اونا داشته باشه.

مصرف نوشابه باعث خشونت می شه ؟!

نوشابه ها هم قند زیادی دارن و بیشتر در برنامه غذایی سالم جایی ندارن. اما به نظر می رسه این همه ماجرا نباشه! محققین میگن مصرف زیاد نوشابه با رفتارای خشن بیشتر و حتی حمل اسلحه همراه س.

اگه پیگیر برنامه های غذایی سالم، کم کردن کالری مصرفی روزانه، لاغری و چیزای دیگه ای به جز اینا باشین، حتماً تا حالا در مورد مضرات نوشابه ها و ضرورت کاهش مصرف اونا بارها شنیدین اما به نظر می رسه نوشابه فقط باعث چاقی و کاهش اشتها واسه مصرف غذاهای سالم نمی شه، بلکه آدمایی عصبانی تر و خشن تر از افراد می سازه!

تحقیقات جدید اینجور عنوان می کنن که نوجوانانی که از نوشابه استفاده می کنن، در مقایسه با هم سالانشان که کم تر نوشابه می خورن، بیشتر وارد دعوا می شن و بیشتر پیش میاد که اسلحه با خود حمل می کنن.

البته به گزارش دیسکاوری،محققین نتونسته ان مستقیماً ثابت کنن که نوشابه باعث این رفتار خشونت آمیزه. با این حال، این مطالعه یکی دیگه از تحقیقات فراوون و در حال گسترشیه که نشون میدن تغذیه می تونه روی رفتار ما اثر داشته باشه.

دیوید همن ایشون، مدیر مرکز تحقیقات کنترل آسیب وابسته به دانشکده سلامت عمومی هاروارد واقع در بوستون در این باره میگه: "وقتی دیدیم اندازه این اثر چه قدر زیاده، حیرت زده شدیم. حتی وقتی که مصرف الکل و تنباکو و هم عوامل خانوادگی مانند شام خوردن خونواده در کنار همدیگه رو به صورت مؤلفه های کنترل در آوردیم، بازم این اثر وجود داشت. یه رابطه بسیار قوی و پایدار بین استفاده بیشتر از نوشابه ها و دعواهای بیشتر با رفتارهایی مانند هل دادن و پرت کردن هست."

نوجوانانی که از نوشابه استفاده می کنن، در مقایسه با هم سالانشان که کم تر نوشابه می خورن، بیشتر وارد دعوا می شن

در سال ۲۰۰۶ / ۱۳۸۵ مطالعه ای در نروژ نشون داد نوجوانانی که مقادیر زیادی نوشابه می خورن، در مقایسه با کسائی که کم تر نوشابه مصرف می کنن، مشکلات روانی بدتری دارن. مطالعه دیگری که تازگیا منتشر شده، در بین این افراد، رفتارای ضداجتماعی بالاتری رو گزارش میده.

حتی وقتی محققین الکل، تنباکو، شاخص تراکم بدن (بی.ام.آی. که از تقسیم وزن بر مجذور قد آدما به دست میاد و تناسب بدن و اندازه چاقی یا لاغری رو سبک و سنگین میکنه) و بقیه جزییات رو کنترل کردن، بازم به این نتیجه رسیدن که آدمایی که زیاد نوشابه می خورن، رفتار خشن بیشتری دارن.

مثلا، در بین نوجوانانی که کم تر از یه قوطی نوشابه در هفته می خورن، تنها ۲۳ درصد با خود اسلحه حمل کردن، در حالی که این رقم در آدمایی که زیاد نوشابه می خورن به ۴۳ درصد می رسه. هم اینکه خشونت نسبت به همسالان در بین کسائی که کم تر نوشابه می خورن، ۳۵ درصد و در بین کسائی که ۵ قوطی یا بیشتر نوشابه در هفته می خورن، ۵۹ درصده.

البته خیلی زوده که ادعا کنیم نوشابه باعث خشونت می شه. همونجوریکه برناردگش از محققین دانشگاه اکسفورد انگلستان که روی رژیم غذایی و رفتار مطالعه می کنه میگه، این مطالعه تنها یه اتحاد رو نشون میده.

با این حال تحقیقات رو به افزایش نشون میدن که دست کم شکر رو میشه تا حدی مقصر دونست. بعضی تحقیقات نشون میدن که قدرت اراده آدما به چگونگی متابولیسم گلوکز در مغز مربوطه. هم اینکه دلایل خوبی وجود دارن مبنی بر این که آدمایی که شروع کننده رفتارای خشن هستن، روند هضم گلوکز عجیب دارن. هم اینکه مصرف زیاد شکر در این افراد، می تونه اونا رو به سمت رفتارای خشن بیشتر ببره. با این حال، واسه تایید این یافته های، هنوز نیاز به تحقیقات خیلی بیشتری هست.

جمع آوری: گروه سلامت پرداد

.

منبع :