: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : جمعه, ۰۳ اسفند ۱۳۹۷ ۰۸:۵۱

: رابطه داروی سوزش معده با مریضی کلیوی

محققان به این نتیجه رسیدن مصرف داروهای تجویزشده واسه درمان اسید معده در بیمارن گرفتار به سوزش معده یا زخم معده می تونه با افزایش خطر مریضی کلیوی در رابطه باشه.

به گزارش مهر، مطالعه محققان دانشگاه کالیفرنیا روی بیشتر از ۴۰ هزار مریض نشون داد مریضایی که داروهایPPI (بازدارنده های پمپ پروتون) مصرف می کردن بیشتر از بقیه مریضایی که داروهای دیگری مصرف می کردن در برابر دچار شدن به مریضی کلیه قرار داشتن.

 

محققان به این نتیجه رسیدن مریضایی که فقط PPI مصرف می کردن ۲۸.۴ برابر بیشتر با احتمال دچار شدن به مریضی کلیوی، ۴.۲ برابر بیشتر با آسیب زیاد کلیوی، ۳۵.۵ برابر بیشتر با مریضی کلیوی مرحله پایانی، و ۸ برابر بیشتر با مشکل کارکرد کلیوی مواجه بودن.

 

به گفته سازمان بهداشت جهانی، PPIها داروهای بسیار مهمی واسه افراد در کنترل نشونه هایی هستن که گاه هاً دردناک بوده و موجب مشکل در زندگی روزمره شون می شه.

 

در این مطالعه، محققان به بررسی داده های ۴۳ هزار مریض دریافت کننده PPI و گروه کنترل تشکیل شده از حدود ۸۰۰۰ مریض پرداختن. بیماران گروه کنترل داروهای موسوم به مسدودکنندهای دریافت کننده هیستامین-۲ مثل Zantac یاPepcid گرفتن.

 

محققان دیدن مریضایی که فقط داروهای PPI دریافت کرده بودن ۵.۶ درصد مشکلات کلیوی رو گزارش کردن درحالیکه در مورد مریضایی که فقط گیرنده هیستامین-۲ دریافت کرده بودن (گروه کنترل) این رقم ۰.۷ درصد بود.

 

محققان تاکید می کنن واسه فهم این رابطه نیاز به تحقیقات بالینی بزرگتر و کنترل شده ایه.

 

.

منبع :