رابطه داروهای ضد افسردگی با مریضی قلبی

از مشکلات مصرف داروهای ضدافسردگی چقدر اطلاع داریید این داروها چه نوع تاثیراتی بر سلامت قلب میذارن آدمایی که مریضی قلبی دارن بهتره افسردگی خود رو درمان کنن چون باعث پیشرفت این مریضی در بدن اونا می شه و خطر حمله قلبی رو واسه این افراد در بر داره زولوفت، آسنتره و سرترالین  از جمله داروهایی هستن که افراد دپرس مصرف می کنن بدیش اینه امروزه مصرف مثل این داروها در میان سنین جور واجور فت و فراوون دیده می شه .

بررسی بزرگی میگه داروهای ضدافسردگی که به صورت گسترده استفاده می شن و مهارکننده انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) نام دارن خطر مشکلات قلبی رو در بیماران جوون و میان سال افزایش نمی دن.

به نقل از WebMD،از داروهای معروف این دسته میشه زولوفت، آسنتره و سرترالین رو نام برد.

به گفته مؤلف راهبر مطالعه، کرول کوپلند، استاد آمار طبی دانشگاه ناتینگهم، این یافته ها مطمئن هستن.

تیم کوپلند در بین هزاران مریض ۲۰ تا ۶۴ ساله ای که واسه افسردگی تازه خود SSRI مصرف می کردن، هیچ اثری از افزایش خطر سکته یا مشکل ریتم قلبی پیدا نکرد. به گفته محققان، حتی بعضی بیماران با کم شدن خطر حمله قلبی مواجه شدن.

با این حال کوپلند اخطار داد که: «با این نوع مطالعه مشاهده ای، نمیشه درباره دلیل و معلول یافته های قطعی گرفت.»

به گفته محققان، داروهای ضدافسردگی سومین دسته ای هستن که به صورت عادی در آمریکا امریکا تجویز می شن. به گفته مؤسسه ملی سلامت روان آمریکا، داروهای SSRI عادی ترین داروهای ضدافسردگی هستن.

به گفته مؤلفان مطالعه، با اینکه داروهای SSRI ایمن پنداشته می شن، این داروها می تونن خطر مشکلات جانبی ای مثل اضطراب، سرگیجه، خستگی، مشکلات خواب و تهوع رو زیاد کنن.

سلامانه

منبع :