رابطه داروهای سرطان سینه و آسیب به عروق خونی

رابطه داروهای سرطان سینه و آسیب به عروق خونی

عروق خونی

محققان به این نتیجه رسیدن در مقایسه با زنان سالم همسن و سال زنان مصرف کننده آروماتاز، احتمال بروز علائم «بدکاری غشای درون رگا و قلب» در زنان گرفتار به سرطان سینه بیشتر بود. بدکاری غشای درون رگا و قلب به مشکل چگونگی عکس العمل پوشش داخلی عروق خونی به جریان خون میگن.

هم اینکه این مطالعه رابطه بین داروهای بازدارنده آروماتاز رو با افزایش خطر فشارخون بالا، کلسترول بالا و مریضی قلبی نشون میده.

بازدارنده های آروماتاز شامل داروهای Aromasin (exemestane)، Arimidex (Anastrozole) و Femara (letrozole) هستن. این داروها با کم شدن سطح استروژن در زنان عمل میکنن بیشتر واسه زنان یائسه با علائم اولیه سرطان سینه که گیرنده مثبت هورمونه تجویز می شه.

بیشتر سرطانای سینه نسبت به گیرنده های هورمون مثبت هستن، یعنی از استروژن یا پروژسترون واسه تامین سوخت رشد استفاده می کنن.

تحقیقات نشون میده واسه زنائی که در مرحله اولیه مریضی هستن، بازدارنده های آروماتاز می تونه به برگشت سرطان سینه کمک کنه و خطر مرگ به وجود اومده به وسیله مریضی رو کم کنه.

دکتر اون بلز، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه مینه سوتا، در این باره میگه: «ما نمی گیم که زنان نباید از این داروها استفاده کنن.»

ایشون در ادامه اضافه می کنه: «بازدارنده های آروماتاز با توقف توانایی بدن در تبدیل بقیه هورمونا به استروژن عمل میکنن. این تاثیر در زمان پیشگیری از برگشت دوباره سرطان سینه موثره. اما در حالت تئوری، می تونه واسه سلامت قلب و عروق مضر باشه چراکه استروژن هورمونی موثر در مقابله با مریضی قلبیه.»/ خبرگزاری مهر

.

منبع :