: رابطه خورد و خوراک با کارکرد بهتر ستون فقرات

: واسه تقویت ستون فقرات و پیشگیری از بروز آسیب در اونا پیشنهاد می کنیم در خورد و خوراکتان تجدید نظر کنین و با کمک اونا مانع ایجاد آسیب در ستون فقرات خود شید و به سلامتی این عضو حیاتی بدنتون بیشتر اهمیت بدین کارایی و بهبود کارکرد مهرهای ستون فقرات و دیسکای کمر رابطه موثری با تغذیه شما داره

وقتی که صحبت از تغذیه و نوع رژیم غذایی بر سلامت بدن می شه، در بیشتر مواقع شاید کمتر کسی به این موضوع فکر کنه که تغذیه مناسب می تونه بر سلامت ستون فقرات هم اثر داشته باشه. مثل بقیه قسمتای بدن، سلامت ستون فقرات و دیسکای بین مهره ای به غذایی که روزانه مصرف می کنیم، وابسته. در این باره پای صحبتای پروفسور کامران آزما، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی نشسته ایم

نوع تغذیه تا چه حد می تونه بر سلامت ستون فقرات اثر داشته باشه؟

خیلی زیاد. اینکه روزانه ما چه می خوریم و چقدر و چیجوری ورزش می کنیم، تا حدود زیادی تعیین کننده سلامت و صحت اجزای ستون فقرات از جمله دیسکای بین مهره ای اون هستش. به این معنا که داشتن جنب و جوش و تغذیه مناسب، بر حفظ سلامت دیسکای بین مهره ای و کاهش سرعت سائیدگی و تخریب اون موثره. از طرفی دیگه، نکته ای که باید به اون توجه خاص داشت، اینه که خونرسانی به دیسکای بین مهره ای بسیار کمه. و فقط در دیواره و لبه خارجی دیسک، مویرگایی پیدا میشه که تغذیه دیسکا بیشتر از راه مایع دور و بر اون و بروش انتشاری صورت میگیره. پس هرچه انعطاف پذیری مهرها بیشتر باشه، مواد مغذی بهتر به دیسکا می رسه. بیشترین مواد لازم دیسک اکسیژن و گلوکز (قند) است، علاوه بر اون، مواد دیگری از جمله ویتامینا، املاح و اسیدهای چرب در حفظ سلامت و کارایی اون نقش داره. درضمن نباید از این موضوع غافل بود که یکی از اثرات داغون کننده بی حرکتی یا فقر حرکتی، ایجاد اشکال در تغذیه دیسک و مشکلات به وجود اومده به وسیله اون هستش.

منظور از اسید چرب، همون امگا ۳ه؟

امگا ۳، یکی از شکلای جور واجور اسیدهای چربه؛ اونم از یه جور که بدن قادر به ساخت اون نیس پس به عنوان اسیدهای چرب لازم شناخته و نیاز بدن به اون فقط از راه تغذیه تامین می شه و اتفاقا همین نوع از اسیدهای چرب یعنی امگا ۳ه که بر سلامت دیسک تاثیر داره. ماهیای آزاد و قزل آلا و هم اینکه دانه های روغنی مثل کنجد و گردو از مهم ترین منابع امگا ۳ هستن.

مصرف چه ویتامینایی واسه سلامتی دیسکای بین مهره ای خوبه؟

به نظر می رسه تقریبا دریافت بیشتر ویتامینا به درجات مختلفی می تونه به درد بخور باشن. در بین شکلای جور واجور ویتامین ها، ویتامین C یکی از مهمترین اوناس، چراکه بدن واسه ساخت پروتئین کلاژن که از اجزای تشکیل دهنده دیسکه به اون نیاز داره. ویتامین C در میوه هایی مانند توت فرنگی، کیوی و مرکبات (مثل پرتقال، گریپ فروت) و گوجه فرنگی پیدا میشه. البته خیلی از سبزیجات مانند بروکلی، اسفناج، فلفل قرمز و سبز هم از منابع ویتامین C هستن . علاوه بر این، دریافت ویتامین A به دلیل نقشی که در روند ترمیمی بافتای آسیب دیده داره و هم اینکه ویتامین E به دلیل اثرات ضدالتهابی بر سلامتی دیسک اثر میذاره، مهمه. یافته های بعضی از تحقیقات نشون دادن که در زمان آسیب دیسک، دریافت ویتامینای گروه B (B1، B6 و B12) هم باعث آسون کردن اثرات ضدالتهابی داروها می شه و ویتامین D به صورت غیرمستقیم و از راه تاثیر بر سلامت اعصاب و عضلات دور و بر اون نقشی موثر بر سلامت دیسکا داره.

دریافت املاح هم بر سلامت دیسک موثره؟

بله، ولی این وسط، زینک یا روی به دلیل نقشی که در خیلی از فرایندهای آنزیمی موثر در بازسازی بافت داره و منیزیم از راه تاثیر بر سلامت اعصاب و عضلات پشتیبانی کننده ستون فقرات، از جمله مهمترین املاح دریافتی در سلامت دیسک هستن. شیر، لبنیات، غلات، آجیل و حبوبات و گوشت قرمز از منابع تامین کننده روی بوده و سبوس، بادام و کنجد، لوبیا و عدس و میوه هایی مثل موز از جمله منابع شامل منیزیم هستن.

وقتی که صحبت از تغذیه و نوع رژیم غذایی بر سلامت بدن می شه، در بیشتر مواقع شای

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

  • مطالب در رابطه