: رابطه خلق و خو با یبوست

یبوست داشتن می تونه تاثیری بر اخلاق ما بزاره و موجب بدخلق شدن ما شه و چیجوری می تونیم از بروز این مشکل پیشگیری کنیم پیشنهاد متخصصین طب سنتی در این مورد چیه؟

دکتر ناصر ابراهیمی دریانی نوق دکتر تغذیه و سلامت و رژیم درمان با اشاره به اثر یبوست گوارشی در بداخلاق شدن گفت: توجه به سلامت و بهداشت از بخش درمان مهمتره. واسه داشتن جامعه سالم باید اصلاح سبک زندگی رو داشته باشیم اصلاح سبک زندگی رو از کودکان و نوجوانان باید شروع کنیم. اینترنت، تلویزیون و وسایل رابطه جمعی همه به رسیدن این هدف کمک می کنن.

ایشون گفت: فرهنگ سازی درست براساس سلامت موندن و پیشرفت سلامتی بسیار ارزشمنده و باید غذا و داروها رو به بقیه معرفی کرد.

ایشون اضافه کرد: امروزه به جای مصرف مکملا واسه رشد باید بادام رو در رژیم غذایی اونا اضافه کرد که بادام به دلیل طبع گرم و تر به افزایش قوا و رشد کودک بسیار کمک می کنه.

در قدیم شکلای جور واجور سکنجبینا رو واسه افراد استفاده می کردن که هم نقش غذا رو داره و هم دارو چون که نوشابه های گازدار واسه سلامتی ضرر دارن.

مصرف ذرت مکزیکی که این روزا مصرف اون بسیار در میان افراد باب شده به دلیل داشتن سس خردل شکلای جور واجور اودیه ها باعث بداخلاق شدن آدما مخصوصاً بچه ها می شه.

ایشون گفت: مصرف آب، مایعات و بقیه مخلفات دیگه با غذا هضم غذا رو دچار مشکل می سازه. در میان وعده بچه ها باید شکلای جور واجور برگه ها، بادام، پسته، مویز و … قرار گیرد.

ایشون گفت: یبوست گوارشی عامل خیلی از بداخلاقیا هستش، خیلی از افراد بداخلاق هستن، شکمشون خوب کار نمی کنه.

دریانی ادامه داد: یبوست عامل شکلای جور واجور مریضی ها و اختلالاته و در کودکان بیشتر از بزرگسالان اتفاق میفته، و در خانمای باردار و افراد سن بالا بیشتر از آقایانه. یبوست یعنی جمع شدن مواد اضافی و زائد در بدن و تجمع زیادتر از اندازه مواد غذایی در اون، وقتی که در بدن جمع شه و راه خروج از بدن رو نداشته باشه، به اون یبوست می گن. یبوست عامل خیلی از تندمزاجیا و مشکلات عصبی، دیوونگی و ژنتیکیه.

ایشون در آخر گفت: کسائی که یبوست گوارشی دارن کارای روزمره شون به کندی پیش میره و در دراز مدت می تونن کارای خود رو بکنن. با افراد خونواده بحث می کنن و در کارای شخصی خود نمی تونن درست عمل کنن و موفق نمی شن و باعث عفونت در زنان باردار و بیماریای عفونی و قارچی در بانوان دیگه می شه. یبوست گوارشی باعث سردمزاجی در افراد می شه و اگه رژیم غذایی رو رعایت نکنن و از غذاهای گرم مثل شکلای جور واجور افزودنیا و ادویه جات و فست فودها و غذاهای چرب استفاده کنن، یبوست اونا بدتر می شه، کبد چرب از عوامل یبوست گوارشیه. از مصرف شکلای جور واجور مغز دانه مثل بادام، پسته که افزودنی به اون اضافه می شه باید دوری کرد.

آدمایی که بیماریای گوارشی مثل معده درد یا مشکلات روده دارن می تونن مشکلات زیاد گوارشی بگیرن. اگه رژیم غذایی خود رو رعایت نکنن.

منبع : دکتر سلام

منبع :