: رابطه حولهای کثیف با شکلای جور واجور میکروبا وبیماریای عفونی

: رابطه حولهای کثیف با شکلای جور واجور میکروبا وبیماریای عفونی

بهداشت

وقتی حولها کثیف تر از اون چیزی هستن که فکر می کنین!

خیلیا به طور کامل دستای خود رو شستشو نمی دن. از این رو وقتی که دستای خود رو با هوله خشک می کنن، واقعا باکتری رو به مکانی منتقل می کنن که احتمال رشد اونا زیاده.

«حولهای کثیف می تونن میزبان شکلای جور واجور مختلفی از میکروبا بوده و با گسترش بیماریای عفونی رابطه دارا باشن. به گفته کارشناسان شما نمی تونین حولهای خود رو ۱۰۰ درصد خالی از میکروب کنین اما می تونین با شستشوی منظم مهم ترین اونا رو از بین ببرین.

حولها دامای باکتریایی خوبی هستن چون هر زمان که از اونا استفاده می کنین، باکتریای پوست و هر میکروب دیگری که حمل می کنین رو به سطح اونا انتقال می دید. بیشتر این میکروبا هیچ گونه اثرات سلامت منفی ندارن چون از شما ناشی می شن. به گفته امیلی مارتین، استادیار اپیدمیولوژی در دانشگاه میشیگان، بدن ما واسه زندگی در این محیط به همراه همه این میکروبا موافق شده.

اما حولها محیطی عالی واسه رشد باکتریا و دیگه میکروارگانیسما جفت و جور می کنن چون اونا بیشتر مرطوب، گرم و جاذب هستن و در حمامای تاریک آویزون می شن.

به دلیل این که دستا می تونن میکروبا رو از هر سطحی که با اون در تماس بودن، به حولها منتقل کنن، حموم به طور خاص یه مکان تهدیدآمیز واسه هوله س. به گفته چارلز گربا، میکروبیولوژیست در دانشگاه آریزونا، دستا می تونن با ارگانیسمای مدفوع، مانند باکتری کلی فرم، اشریشیا کلی یا حتی سالمونلا در تماس باشن.

خیلیا به طور کامل دستای خود رو شست وشو نمی دن. از این رو وقتی که دستای خود رو با هوله خشک می کنن، واقعا باکتری رو به مکانی منتقل می کنن که احتمال رشد اونا زیاده. به گفته گربا، پس از دو روز، اگه صورت خود رو با یه هوله دستی خشک کنین، شاید نسبت به این که دست خود رو تو یه توالت کرده و سیفون رو بکشین، باکتری ای.کولای بیشتری روی صورت خود دارین.

حتی در خارج از خونه، حولها نشون دادن که به گسترش عفونت کمک می کنن. بخاطر این، سوزان ویتیر، مدیر میکروب شناسی بالینی در مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا، نگرانی خود رو درباره حولهایی که مرطوب یا خیس باقی می مانند، بیان داشته.

این حولها می تونن مکانی خوب واسه رشد و پرورش MRSA، عفونتی که به واسطه استافیلوکوک اورئوس مقاوم به آنتی بیوتیک شکل میگیره، هستن. بعضی افراد این عفونت رو روی پوست یا در بینی خود حمل می کنن، بدون این که مریض شن اما تحقیقات نشون دادن که انتقال اون می تونه بقیه رو آلوده کنه. تیمای ورزشی، آدمایی که لوازم خود رو با همدیگه به اشتراک می ذارن و تماس پوستی تکراری دارن، از آسیب پذیرترین افراد حساب می شن.

با این وجود، بعیده که با لمس یه هوله استفاده شده مریض شید. خطر بزرگ تر وقتی شکل میگیره که یه بریدگی یا خراشیدگی روی پوست خود داشته یا دارای پوستی خشک باشین که می تونه به میکروبا اجازه ورود به بدن رو بدن.

بهترین روش واسه مراقبت از خود شست وشوی منظم حولهای آشپزخانه و حمامه. به گفته گربا، حولهای حموم و دستشویی رو باید پس از دو روز استفاده بشورید؛ مخصوصا اگه در خونه کودک دارین. واسه شست وشوی حولها از آب داغ و شوینده ای با اکسیژن فعال شده استفاده کنین تا هوله به طور کامل پاک شه.

اگه در خشک نگه داشتن حولها حواستون باشه می تونین مدت زمان بیشتری از اونا استفاده کنین. اگه هوله بین هر بار استفاده به طور کامل خشک شده باشه، احتمال انتقال باکتریا از یکی به یکی دیگه تقریبا وجود نداره اما در این شرایط هم دست کم هفته ای یه بار باید حولها شسته شن. اگه حولها بو گرفته باشن هم نباید دیگه بیشتر از این مورد استفاده قرار بگیرن.»عصرایران

.

منبع : pezeshk.us