: رابطه حذف صبحونه با افزایش کلسترول نوع بد

: بدن ما به کلسترول نیاز داره، اما افزایش اندازه کلسترول خون، اونم از نوع بد اون خطر دچار شدن به بیماریای قلبی و حمله های قلبی و مغزی رو زیاد می کنه و کاهش نوع خوب اونم همین اثرات منفی رو داره.
به نقل از پایگاه اینترنتی دویچه وله، کلسترول یه جور مولکول از دسته چربیا و نقش اصلی اون انعطاف بخشی و داد استواری به سلول هاست. کلسترول در بیشتر بافتای بدن مخصوصا بافت کبد هست و نقش مهمی در استواری غشای سلولی و هم تولید هورمونایی چون کورتیزول و یا استروژن اجرا می کنه. دو سوم کلسترول در سلولای کبد و یا روده تولید می شه و یه سوم اون از راه مواد غذایی به بدن راه پیدا میکنه. کلسترول در خون حل نمی شه بلکه به وسیله ناقلینی به نام لیپوپروتئین در بدن جابه جا می شه.
**ال دی ال و اچ دی دل
لیپوپروتئینا دو نوع هستن: ال دی ال و اچ دی ال. لیپوپروتئین ال دی ال که در اصطلاح به اون کلسترول بد می گن روی دیواره رگا می شینه و موجب تشکیل پلاک کلسترول می شه. پلاک کلسترول کم کم موجب کلفت شدن دیواره رگا و نازک و تنگ شدن مجرای عبور خون می شه. لیپوپروتئین اچ دی ال که به اون کلسترول خوب می گن دیواره شریانا رو از کلسترول پاک و از انتقال اون به کبد جلوگیری می کنه. وقتی که اندازه ال دی ال از اچ دی ال بالاتر باشه خطر انسداد عروق یا تصلب شرائین هست، در حالی که اگه اندازه اون نسبت به اچ دی ال پائین تر باشه واسه بدن خوبه.
عواملی چون مصرف سیگار و الکل و هم اینکه کم تحرکی و استرس در افزایش کلسترول بد در خون نقش دارن.
**مشکلات افزایش کلسترول
به نظر دکتر ژان-میشل لوسرف، رئیس بخش تغذیه انستیتو پاستور در شهر لیل فرانسه مهم ترین خطر افزایش کلسترول، بروز بیماریای قلبی-عروقی و هم حمله های مغزیه.
افزایش کلسترول خون هم واسه زنان و هم واسه مردان مضره، اما هورمون زنونه استروژن از زنان در برابر مشکلات بد کلسترول مراقبت می کنه. اندازه استروژن خون در زنان پس از یائسگی کاهش و در نتیجه مشکلات بد کلسترول زیاد می شه. از این رو زنان باید مخصوصا پس از یائسگی، مواظب اندازه کلسترول خون خود باشن.
افزایش کلسترول باعث بروز تنگی عروق محیطی مانند شریانای دست و پا می شه که از مشکلات اون درد شدید در این نقاطه.از دیگر مشکلات افزایش کلسترول خون دچار شدن به کبد چرب است چون کبد در برابر مستقیم رسوب چربیای اضافه خون قرار داره.
**روشای درمانی کلسترول
کارشناسان علاوه بر درمانای دارویی چون استاتین بر اهمیت نقش تغذیه در کاهش کلسترول تاکید می کنن. استاتین یکی از داروهای کم کننده کلسترول خونه که واکنشای شیمیایی که در کبد واسه تولید کلسترول روی میده رو متوقف می کنه.
دکتر لوسرف عقیده داره با انتخاب درست رژیم غذایی و جنب و جوش کافی میشه از افزایش اندازه کلسترول در خون جلوگیری کرد: مصرف مواد غذایی فیبردار، میوه جات و سبزی جات، آنتی اکسیدان ها، امگا ۳، گوشت سفید به جای گوشت قرمز، مواد لبنی کم چرب، کاهش مصرف قند و شکر و دوری از خوردن غذاهای شامل چربیای اشباع شده مثل فست فودها از بهترین روشای جلوگیری از تراکم چربی در خون هستن.

از نظر کارشناسان آمریکایی علم تغذیه حذف صبحونه از وعده های غذایی موجب تولید کلسترول نوع بد در خون می شه. آدمایی که واسه کاهش وزن، صبحونه رو از برنامه غذایی خود حذف می کنن در دراز مدت بیشتر از بقیه در خطر دچار شدن به چربی خون، اضافه وزن و بیماریای قلبی-عروقی قرار می گیرن.
پزشکان و کارشناسان ورزش رو روش ثابت شده ای واسه کاهش کلسترول خون، افزایش کلسترول اچ دی ال و کاهش کلسترول ال دی ال می دونن. پیاده روی بهترین روش واسه کنترل و کاهش کلستروله و مدت و سرعت اون به اندازه تاثیر اون اضافه می کنه.

منبع :