: رابطه جویدن ناخن در کودکان با بروز عفونت قارچی

بهداشت

جویدن ناخنا فقط واسه تخلیه اضطرابیه که در پشت اون چیزی عمیق تر مخفی شده چیزی مثل خشم فرو خورده که بجای بروز اون با جویدن ناخنا اونو در خود نگه می داره.

علی گرجی ،در مورد ناخن جویدن در کودکان اظهارداشت: اضطراب ممکنه به شکلای جور واجور در کودکان ظاهر شه، یکی از اشکال اون ظهور ناخن جویدنه که یه جور عکس العمل روانی بوده و ممکنه به یه عادت عصبی تبدیل شه.

،ایشون اضافه کرد: دلیل ناخن جویدن در کودکان ۵ تا ۴ ساله بیشتر به وجود اومده به وسیله اضطرابه و بعضی وقتا روشی واسه بیان دلگیریا و دلخوریا و جلب توجه و بیان خشم در مقابل ناکامیا و محرومیت هاست.

مدیر مرکز تحقیقات علوم اعصاب شفاء گفت:ناخن جویدن یه مشکل حساب می شه و در صورت نبود درمان، احتمال ادامه اون از کودکی به دوران نوجوونی و بزرگسالی هم هست و البته نابود کردن اون در دوران کودکی بسیار آسون تر هستش.

گرجی اضافه کرد: تقریباً ۳۸ درصد کودکان ۴ تا ۶ ساله ناخن هاشون رو می جوند و بیشترین گسترش ناخن جویدن در سنین ۸ تا ۱۲ سالگیه، جویدن ناخن معمولاً به دنبال وقایعی که واسه کودک اضطراب زا هستن و روش موافق شدن با اونو تا کنون هنیاموخته ان، بروز می کنه. وقایعی چون تولد آبجی با داداش، ورود به مدرسه و شروع تحصیل، جدایی از والدین، بلاتکلیفی به خاطر درگیری والدین، امتحانات و حتی تماشای فیلمای ترسناک، از جمله این دلایله.

مدیر مرکز تحقیقات علوم اعصاب شفاءگفت: اگه هر دوی والدین عادت به ناخن جویدن دارا باشن احتمال اینکه کودک اونا هم به این عادت گرفتار شه خیلی زیاده.

ایشون اضافه کرد: ناخن جویدن در کودکانی که والدینشون ناآگاهانه و به بهانه های جور واجور در اونا ایجاد ترس می کنن بیشتر دیده می شه. مثلا وقتی به کودک می گن «اگه اذیت کنی می گم لولو تورو بخوره» و یا ترسوندن کودک از دکتر یا آمپول روشای غلطیه که والدین واسه ساکت کردن کودکان اعمال می کنن.

گرجی به گفتن مثالی اشاره کرد و اضافه کرد: نیلوفر ۱۰ سال داره و در کلاس چهارم دبستان مشغول به تحصیله حدود ۳ ساله که ناخن هاش رو می جود، نیلوفر در تحصیل فرد تقریباً فرد موفقیه، اما در روابط خود با دوستان دچار مشکلاتی می شه؛ از جمله اینکه دائم فکر میکنه که دوستانش اون یا رفتار اونو دوست ندارن. مادر نیلوفر دلیل ناخن جویدن اونو خجالتی بودن و اعتماد به نفس پایین اون می دونه و میگه هر وقت که در حال تماشای فیلم غمگینیه ناخن جویدن اون بیشتر می شه.

ایشون اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین گفت: کودکی که ناخن هاش رو می جود کودکی مضطرب، کم رو و تقریباً درون گرا هستش که واسه کنترل اضطرابی که در اثر واقعه ای استرس زا در اون ایجاد شده و نمی تونه به شکلی دیگه اضطرابش رو اداره کنه این رفتار رو از خود نشون میده.

مدیر مرکز تحقیقات علوم اعصاب شفاء گفت: جویدن ناخنا فقط واسه تخلیه اضطرابیه که در پشت اون چیزی عمیق تر مخفی شده چیزی مثل خشم فرو خورده که بجای بروز اون با جویدن ناخنا اونو در خود نگه می داره.

گرجی با ذکر مثالی دیگه گفت: ناخن جویدن آرش از کلاس اول دبستان شروع شده و تا کنون که ۱۵ سال داره ادامه داره. اون میگه ناخن جویدن اون الان به دنبال استرس و یا اضطراب نیس و تقریباً به یه عادت تبدیل شده. آرش میگه از راه های زیادی چون لاکای تلخ، به کار گیری چسب زخم و چیزای دیگه ای به جز اینا استفاده کرده، اما متأسفانه مؤثر نبوده ان و الان ۳ تا از ناخنش مشکل بسیار بدی پیدا کردن.

ایشون اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین گفت: این مشکل باعث ایجاد مشکلات خیلی از جمله بیماریای جسمی می شه و احتمال بروز عفونتای قارچی، باکتریایی و ویروسی رو زیاد می کنه از طرفی وجود این مشکل به دندانا آسیب میرسونه و در بعضی موارد باعث تغییر شکل ناخن و قرمزی دور و بر انگشتان دست می شه.

مدیر مرکز تحقیقات علوم اعصاب شفاء اعلام کرد: جویدن ناخن در کودکان رفتاری نابهنجاره و اگه با مداخلات روانپزشکی و روانشناسی جلوی اونو نگیریم تبدیل به یه عادت همیشگی می شه.

گرجی به والدین پیشنهاد کرد: هیچ وقت کودک خود رو به خاطر انجام این عمل سرزنش نکنین، همیشه یادتون باشه که تنبیه و شرمنده کردن کودک هیچ تأثیری روی ترک این عادت نداره و حتی ممکنه مشکل اونو شدید شدن کنه.

ایشون با اشاره به اینکه تلاش کنین به ناخن جویدن کودک در موقعیتای جور واجور و اندازه، شدت و دفعات اون در طول روز بیشتر دقت کنین، گفت:به دنبال این باشین که آگاهی خود رو درباره اون چیزی که آرامش و امنیت بچه شما رو بر هم زده، بالا ببرین این تلاش شما واسه فهمیدن شدیدا مشکل کودکتون و علل اون می تونه بزرگ ترین قدم واسه نابود کردن مشکل اون باشه.

مدیر مرکز تحقیقات علوم اعصاب شفاء اظهارداشت: تعداد دفعات، شدت و مدت زمان این رفتار از عواملی هستن که باید به اون توجه داشت. واقعا بعضی وقتا پیش میاد که کودکان فقط تو یه دوره وقتی ناخن جویدن دارن و بعد از بررسی متوجه میشیم که تحت اثر چه واقعه استرس زایی بودن. هم اینکه ممکنه واقعه استرس زایی که دلیل شروع ناخن جویدن بوده پنهون شه، اما کودک هر بار که با موقعیت خاصی روبه رو می شه به طور ناخودآگاه دوباره به این عمل نتیجه هیجان و یا رفتارای چون لب گزیدن و کندن مو متوسل می شه.

.

منبع : pezeshk.us

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

  • مطالب در رابطه