بزاق ما به طور عادی املاح بسیاری داره که قادراست تحت هر عنوانی، در نواحی از دندانا  رسوب بوجود آورد که با غذا و مسواک کمتر در تماس هستن. این رسوب جای خوبی واسه بوجود آوردن باکتریا می شه که به طورعادی در دهن وجود دارن و به مرور جرم دندون تشکیل می شه، طوری که کم کم در دهن قابل مشاهده می شه.

بعضی وقتا این جرم در زیر لثه تشکیل می شه که از دید مستقیم ما مخفی می مونه و از قسمت زیر، لثه رو مورد حمله قرار داده و آسیب میرسونه. این جرما پُر از میکروبای جور واجور هستن و با مسواک زدن هم تمیز نمی گردند. این جرم، بافت لثه رو که محکم به دندون چسبیده کم کم خراب می کنه و باعث ناپایداری بستر دندانا می شه.

 

با در نظر گرفتن این توضیحات اهمیت جرم گیری بر همه روشن می شه.

به چه دلیل مردم از جرم گیری می ترسن؟

وقتی جرم دور دندون با جرم گیری از بین میره، فضایی خالی در دور و بر دندون ایجاد می شه و دندون مزبور کمی لق می شه و مریض فکر میکنه که جرم گیری باعث این کار شده.

 

جرم دندون

موضوع بعد اینه که وقتی جرم با ضخامت کافی روی دندون می شینه، مانع رسیدن سرما و گرما به دندانی که در اثر تحلیل لثه، ریشه اش نمایان شده، می شه و به طور طبیعی از ایجاد درد به وجود اومده به وسیله تغییر گرما جلوگیری می کنه. موقعی که با جرم گیری این جرما رو پاک می کنیم، یهو ریشه دندون در برابر سرما و گرما قرار گرفته و تیر میکشه و مریض میگه با جرم گیری این اتفاق برام افتاده.

مجموعه این افکار مریض رو می ترسونه و فکر میکنه که جرم گیری دندون رو خراب می کنه، در حالی که جرم دندون مسبب این مشکلات بوده.

 

اما اینکه بعضیا فکر می کنن جرم گیری درد داره، اینم تصور غلطیه. جرم گیری یا به وسیله قلمای دستی و یا با دستگاه صورت میگیره. نوک قلم دستگاه جرم گیری دارای لرزش و نوساناتیه که با زدن ضربه هایی بسیار کوتاه بر جرم، اونو پاک می کنه و دندون رو نمی تراشد، پس دلیلی واسه ایجاد درد وجود نداره.

خمیر دندون های ضد جرم تاثیردارن؟

نه، خمیر دندانایی که به عنوان ضد جرم معرفی می شن، دارای مقدار زیادی مواد ساینده هستن که با ایجاد خراشای ظریف در سطح دندانا، زمینه رو واسه تجمع و چسبندگی بیشتر پلاک میکروبی جفت و جور می کنن، پس پیشنهاد می کنیم دندون هاتون رو سالی دو بار جرم گیری کنین و از این کار هیچ ترسی نداشته باشین.

منبع-dent-world.com

منبع : hidoctor.ir