: رابطه تولد با وزن کم و لازم بودن کنترل قند خون

: حالا خوبیش اینه تکنولوژی به کمک علم پزشکی اومده و ما با به کار گیری اون میتونیم قبل از زایمون تشخیص بدیم که نوزاد کم وزنه یا نه؛ این مسئله باعث شده تا خیلی از مشکلات در همون دوران نوزادی حل شه. ولی اگه شما در گذشته با وزن کم به دنیا اومدید و امروز چند دهه از تولد شما میگذره؛ باید مراقب قند خون خود باشین؛ چون آدمایی که در زمان تولد دچار وزن پایین هستن احتمال بروز دیسگلی سمیا یا گلوکز غیرعادی خون در سنین ۳۰ سالگی در اونا چهار برابر بیشتر از هم سن و سالانشانه که با وزن طبیعی هنگام زایمون به دنیا اومده ان.

خطر بروز چربی بیشتر بدن و لاغر بودن در سنین نونهالی در این بچه ها که با وزنی کمتر از یه کیلوگرم به دنیا اومدن، نسبت به هم سن و سالان شون بیشتره، هر چند که شاخص حجم بدن هر دو گروه یکیه. در واقع ۲۶ درصد از آدمایی که دچار ELBW بوده در سنین ۳۰ سالگی در مقایسه با ۸ درصد از هم سن و سالان NBW خود دچار دیسگلی سمیا هستن. از اونجایی که بچه های ELBW زودتر به دنیا اومده ان، پس طی مهم ترین دوران رشد و تکامل چربی و عضلات بدن، در خارج از رحم و در دستگاه زندگی کردن.

یکی از کارشناسان این تحقیقات در این باره میگه: «دونستن استدلالای بالقوه در مورد بچه های ELBW خیلی مهمه، پس می تونیم روشی رو شناسایی کنیم تا با اینحال اثرات بالقوه بر سلامتی، بشه به اون دسته از بچهایی که زودتر از موعد به دنیا میان کمک کرد. این تحقیق، یکی از بزرگ ترین و قدیمی ترین تحقیقات طولانی درباره مسئله وزن کم بچه ها در زمان تولد بوده، و ما در حال شناسایی این مسئله هستیم که این شروع زودتر از موعد معمولی زندگی چیجوری بر کل زندگی اونا اثر میذاره.»

منبع: الو دکتر

منبع :