: رابطه تناسب اندام با فشار خون

: از رابطه چاقی با فشار خون اطلاعی دارین و می دونین این دو چه تاثیراتی از همدیگه می گیرن و واسه درمان چاقی باید همیشه فشار خونمون رو تنظیم کنیم تازگیا مشکلات فشار خون افراد زیادی رو درگیر خود کرده و دلیلی واسه افزایش فشار خون آدما هستش

تحقیقات محققان دانشگاه آیووا نشون میده سیستم هورمونی رنین-آنژیوتانسین (renin-angiotensin) که وظیفه تنظیم فشار خون رو رو دوش داره، بر اضافه وزن موثره.

در واقع نقش این سیستم در کنترل فشارخون حیاتیه، از طرفی بر تعادل انرژی و سوخت و ساز بدن هم اثر میذاره. اگه رنین-آنژیوتانسین فعال باشه، سوخت و ساز بدن زیاد شده و وزن کم میشه. محققان فکر می کنن که با به کار گیری قابلیتای این سیستم هورمونی میشه راه حلی واسه درمان چاقی اتخاذ کرد.

چاقی یکی از مهمترین معضلات دنیای مدرن امروزیه.

به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریای آمریکا، فقط در این کشور حدود ۷۸.۶ میلیون فرد بالغ چاق هستن. چاقی عامل اصلی بیماریای قلبی، سکته مغزی، دیابت و بعضی سرطان هاست.

مطالعه محققان دانشگاه آیووا هم اینکه نشون میده این راه حل می تونه واسه کنترل فشار خون هم اثر داشته باشه. فشار خون نیروییه که به وسیله جریان خون به دیواره رگا وارد می شه تا خون در سراسر رگا و بدن جریان یابد. اگه این نیرو زیاد شه و در طول زمان ثابت بمونه، بدن با مشکلات زیادی روبرو می شه.

یافته های این تحقیقات در نشریه Cell Reports منتشر شده.

منبع :