تغذیه کم مادر باردار و شیرده، ایجاد کننده بروز دیابت در کودک


کمبود دریافت مواد مغذی مادر در دوران بارداری و حتی شیردهی موجب افزایش احتمال ابتلای جنین و یا نوزاد، به آسیب پیش دیابت در سنین پایین می شه.


تازگیاً یافته های بسیار مستدلی در مورد اثر تغذیه مادران در بروز دیابت در بچه هاشون به دست اومده. مطالعاتی که در این مورد داره انجام میشه بیان می داره که دیابت نوع ۲ می تونه از رحم مادر شروع شه.

مریضی دیابت

شایع ترین نوع دیابت، دیابت نوع ۲ه. حدود ۹۰ تا ۹۵ درصد افراد دیابتی، به این نوع از مریضی گرفتار هستن.

از دلایل این نوع دیابت سن بالا، چاقی، سابقه خانوادگی دیابت، سابقه قبلی دیابت حاملگی و نبود فعالیت بدنیه.

حدود ۸۰ درصد آدمایی که دیابت نوع ۲ دارن دچار اضافه وزن هستن. وقتی که دیابت نوع ۲ تشخیص داده می شه، معمولاً لوزالمعده اندازه کافی انسولین رو ترشح می کنه اما به دلایل نامعلوم، بدن نمی تونه به شکل موثری از انسولین استفاده کنه و به این وضعیت مقاومت به انسولین می گن. بعد از چند سال، تولید انسولین کم شده و فرد نیازمند انسولین می شه.

از علائم دیابت؛ خستگی، پر ادراری، تشنگی غیر طبیعی، کاهش وزن، تاری دید، عفونتای تکراری و کاهش سرعت بهبودی زخما هستش. بعضی افراد هم هیچ نشونه ای ندارن.

دیابت نوع۲ یه مشکل جهانی و رو به گسترشه. ۲۳۰ میلیون مریض گرفتار به دیابت در دنیا وجود دارن که ۸۰ درصد اونا در کشورای در حال پیشرفت زندگی می کنن. طبق پیش بینی سازمان بهداشت جهانی تا سال ۲۰۳۰ در دنیا ۳۶۶ میلیون مریض دیابتی وجود دارن و این یعنی رشد ۱۱۴ درصدی این مریضی.

وقتی که مادر دچار سوء تغذیه باشه، رشد بخشا در بدن جنین دچار مشکل می شه. یکی از این بخشای حیاتی پانکراسه که مشکل اون موجب کاهش ترشح انسولین می شه در نتیجه بچه این مادر در سنین کودکی و نوجوونی دچار مشکل ترشح انسولین شده که عامل اصلی بروز مریضی دیابته

در ایران براساس آمارهای موجود به صورت میانگین ۱۰ درصد جمعیت کشور گرفتار به دیابت هستن که شامل هفت میلیون نفر می شه. اما متأسفانه ۵۰ درصد این بیماران از مریضی خود اطلاعی ندارن.

براساس آمارهای رسمی، مریضی دیابت هرساله ۰ میلیارد تومن خسارت به کشور وارد می کنه. اگه مریضی در مراحل اولیه شناخته نشه و مریض وارد مرحله مشکلات مریضی شه هزینه های درمان اون ۱۰۰ برابر می شه.

قبل از این، دیابت نوع ۲ رو مریضی افراد ۴۰ سال به بالا می دونستن ولی این نوع دیابت در حال افزایش در میان بچه ها و نوجوانانه. وزن بالا در سنین پایین و فعالیت کم از عوامل ایجاد کننده این بیماریه. از طرف دیگه دکتر ناتانیلز و همکارانش به دنبال علل دیگه افزایش گسترش دیابت در میان نوجوانان بودن و در همین زمینه مطالعاتی انجام دادن.

سوء تغذیه مادر باردار عامل بروز دیابت

قبل از تولد آدم خیلی از مسیرهای فیزیولوژیک بدن اون شکل میگیره. هفته های اول تولد هم نقش بسیار مهمی در سلامت آینده آدم داره. وقتی که مادر تغذیه مناسبی در دوران بارداری نداره بدین معنا که مواد مغذی لازم رشد جنین در بدن اون موجود نباشه، جنین از همون دوران در برابر بعضی از مریضیا قرار میگیره. سوء تغذیه مادران باردار یکی از مشکلات شایع کشورای در حال پیشرفت خصوصاً کشورای آسیای جنوب شرقیه. وقتی که مادر دچار سوء تغذیه باشه، رشد بخشا در بدن جنین دچار مشکل می شه. یکی از این بخشای حیاتی پانکراسه که مشکل اون موجب کاهش ترشح انسولین می شه در نتیجه بچه این مادر در سنین کودکی و نوجوونی دچار مشکل ترشح انسولین شده که عامل اصلی بروز مریضی دیابته.

کمبود تغذیه ای به معنی گرسنه بودن نیس بلکه به معنی دریافت کم

مواد مغذیه. مسأله ای که طبق گزارش اداره غذا و تغذیه آمریکا (FAO)

بیشتر از ۵ میلیون آدم در سراسر دنیا با اون درگیرند. اگه مادر در سنین

پایین باشه مسأله خیلی بد تر می شه

در مطالعاتی که دکتر ناتالینز و همکارانش در این مورد انجام دادن، گروهی از میمونای باردار رو تحت رژیم غذایی فقیر قرار دادن و این رژیم غذایی فقیر رو در دوران شیردهی میمونا هم ادامه دادن. فرزندان میمونایی که دچار فقر غذایی بودن قبل اینکه به سن بلوغ برسن دچار افزایش سطح قند خون ناشتا شده و گرفتار به آسیب پیش دیابت شده بودن.

نکته مهم این مطالعه این بود که مادران این میمونا تنها کمبودی برابر ۳۰ درصد نیاز روزانه شون داشتن یعنی مقداری که خیلی از مادران باردار حتی در کشورای پیشرفته با اون مواجه هستن.

کمبود تغذیه ای به معنی گرسنه بودن نیس بلکه به معنی دریافت کم مواد مغذیه. مسأله ای که طبق گزارش اداره غذا و تغذیه آمریکا (FAO) بیشتر از ۵ میلیون آدم در سراسر دنیا با اون درگیرند. اگه مادر در سنین پایین باشه مسأله خیلی بد تر می شه چون بدن مادر در حال رشده و در مواد مغذی به درد بخور با جنین رقابت می کنه.

اینجوری توجه به تغذیه مناسب مادر اهمیت زیادی داره و خانمی که قصد بارداری داره بهتره تحقیقات کافی در مورد مواد مغذی لازم دوران بارداری داشته باشه.

عاتکه موسوی


منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا

  • مطالب در رابطه
  • رابطه مصرف ماهی در طول بارداری و کاهش خطر آلرژی غذایی کودک