مقادیر زیادی میوه، سبزیجات و غلات کامل در رژیم غذایی خود بذارین. این مواد غذایی شامل ویتامینA،E و C هستن. هم اینکه آنتی اکسیدان های گفته شده، آستر مخاطی پوشاننده حلق رو هم حفظ می کنن.

 

علل زیادی واسه ایجاد گرفتگی صدا هست. حالا خوبیش اینه خیلی از اونا جدی نبوده و تو یه وقتی کوتاه از بین می روند.

عادی ترین علل، عبارتند از: لارنژیت زیاد (التهاب زیاد حنجره که معمولاً به دلیل تورم و آماس به وجود اومده به وسیله سرماخوردگی ها ایجاد می شه)، عفونت ویروسی دستگاه فوقانی تنفسی و یا تحریک حاصل از استفاده بیشتر از اندازه صدا مانند جیغ زدن و فریاد کشیدن در بعضی مسابقات ورزشی یا کنسرت .

 

معمولاً گرفتگیای صدا که به شکل طولانی درآمده ان به وجود اومده به وسیله استفاده زیادتر از اندازه صدا و یا بسیار بلند صحبت کردن در مدت زمان طولانی می باشه. این عادات می تونه منتهی به نودولای صوتی شه که برجستگیایی پینه شکل هستن؛ در تورمای شدیدتر هم ممکنه پولیپ تارهای صوتی ایجاد شه.

نودولای صوتی در کودکان یا بزرگسالانی که صدای خود رو در بازی و یا کار بالا می برند معموله. با احتمال خیلی کم پولیپا یا نودولا ممکنه منتهی به سرطان شن. دلیل عادی گرفتگی صدا در بزرگسالان رفلاکس معدی مریه که در اون اسید معده از مری بالا اومده و تارهای صوتی رو تحریک می کنه. در این دسته از افراد معمولا صدا موقع صبح بسیار گرفته و کم کم در طول روز بهتر می شه. مصرف دخانیات از دلیلای دیگه گرفتگی صداست.

از اونجایی که دخانیات دلیل اصلی سرطان ریه س، اگه فرد سیگاری دچار گرفتگی صدا باشه باید به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنه.

دلایل غیرمعمول گرفتگی صدا عبارتند از آلرژی، مریضیای تیروئیدی، مشکلای نورولوژیکی، تروما و بعضی وقتا سیکل نرمال قاعدگی. خیلی از افراد هم با افزایش سن گرفتگی صدا رو تجربه می کنن.

 

اقدامات موثر در پیشگیری و درمان گرفتگی صدا

* درمان گرفتگی صدا بستگی به دلیل داره اما کلا دوری از مصرف دخانیات و دوری از دود اون به همه افراد دچار گرفتگی صدا پیشنهاد می شه.

* نوشیدن مایعات هم به درد بخور واقع می شه.

* اگه سیگار می کشید، ترک کنین.

* از عوامل کم آبی بدن دوری کنین، مانند الکل و کافئین. این دسته از مواد منتهی به از دست دهی آب بدن می شن و در آخرً تارهای صوتی و حنجره رو خشک می کنن. هم اینکه الکل سطوح مخاطی پوشاننده حلق رو هم تحریک می کنه.

* از در برابر قرار گرفتن با دود سیگار دوری کنین.

مقادیر زیادی میوه، سبزیجات و غلات کامل در رژیم غذایی خود بذارین. این مواد غذایی شامل ویتامینA،E و C هستن. هم اینکه آنتی اکسیدانای گفته شده، آستر مخاطی پوشاننده حلق رو هم حفظ می کنن

* مقادیر زیادی آب بخورین. ۶ تا ۸ لیوان در روز پیشنهاد می شه.

* خونه خود رو مرطوب نگه دارین. مثلا با به کار گیری دستگاه بخور. این راه حل به خصوص در زمستون و آب و هوای خشک مهمه. درجه رطوبت ۳۰ پیشنهاد می شه.

* مراقب رژیم غذایی خود بوده و از مواد غذایی تند و الکل دوری کنین.

* از صدای خود به شکل بلند و یا به مدت طولانی استفاده نکنین.

* دریافت داروهای خشک کننده تارهای صوتی رو محدود کرده و یا با مشورت دکتر از دریافتشان دوری کنین؛ از جمله داروهای سرماخوردگی و آلرژی. اگه دچار مشکلات مربوط به صدا مثل گرفتگی صدا هستین از دکتر خود در مورد داروهای مناسب تر و ایمن تر راهنمایی بگیرین.

 

تغذیه و سبک زندگی سالم

* مقادیر زیادی میوه، سبزیجات و غلات کامل در رژیم غذایی خود بذارین. این مواد غذایی شامل ویتامینA،E و C هستن. هم اینکه آنتی اکسیدانای گفته شده، آستر مخاطی پوشاننده حلق رو هم حفظ می کنن.

* از مواد غذایی ادویه دار و تند دوری کنین. غذاهای تند و پرادویه می تونن منتهی به حرکت اسید معده به سمت مری و یا حلق شده و سوزش سردل بسازن.

* خوب استراحت کنین. خستگی فیزیکی اثر منفی بر صدا داره.

* به طور منظم ورزش کنین. ورزش ایستادگی و توان عضلات رو افزایش می دهد و به تنفس و وضعیت فیزیکی خوب بدن کمک می کنه؛ این دو واسه صحبت مناسب لازمن.

* اگه گرفتار به رفلاکس معدی طولانی هستین از دکتر خود در مورد تغییرات غذایی یا دارویی کم کننده برگشت اسید معده و برگشت اون راهنمایی بگیرین.

* از دهن شویه های شامل مواد شیمیایی تحریک کننده دوری کنین . اگه قرقره کردن براتون لازمه از محلول آب نمک استفاده کنین. به کار گیری دهن شویه واسه درمان بوی بد دهن که به شکل طولانی و طولانی دراومده به درد بخور نیس. در واقع بوی بد دهن می تونه به وجود اومده به وسیله مریضیا و مشکلاتی باشه که دهن شویه قادر به درمانشون نیس مانند عفونت در بینی، سینوسا، لوزها، لثه یا شش ها، هم اینکه رفلاکس.

* فوت وفنای نفس کشیدن درست رو تمرین کنین. صدای خود رو با نفسای عمیق از طرف سینه پشتیبانی کرده و فقط به گلوی خود تکیه نکنین. بیشترً خوانندگان و سخنرانان تمریناتی رو یاد می گیرن که این نوع کنترل نفس رو بهبود می بخشن. صحبت کردن از گلو بدون پشتیبانی از سمت ریه ها و قفسه سینه، فشار شدیدی بر صدا و تارهای صوتی تحمیل می کنه.

 


منبع : tebyan.net