: رابطه تعریق با وضعیت جسمی و روحی

: تعرق واسه بدن لازمه در اثر فعالیت و جنب و جوش بدنی و گرمای هوا عرق می کنیم بهتره به فاکتورهای مهم سلامتی واسه تعرق دقت کنین حالتای جور واجور عرق کردن خبر از وضعیت داخلی بدن شما می ده پیشنهادات ما رو در این مورد بخونین و به اونا دقت کنین استرس ،یائسگی ،شادی و گرمازدگی رو میتونیم با نوع عرق کردن خود بفهمیم اندازه تولید عرق در بدن بستگی به حالات جور واجور روحی و جسمی شما داره .

اگه کمی تأمل کنین، میفهمید که تعرق در حالتای جور واجور چیزای مختلفی درباره شما و سلامت تون به شما میگه. اینجا به بعضی از اونا می پردازیم که حتما براتون باحال هستش.

هیچکی دوست نداره تو یه صبح تابستونی مجبور باشه صورت مرطوب و عرق کرده خود رو آرایش کنه یا تماشاگر این باشه که تی شرت سفیدش به خاطر تعرق، شوره زده و رنگش رفته باشه، اما عرق، سیستم خنک کننده لاینفک بدن شماس. وقتی دمای بدن زیاد می شه، سیستم عصبی شما به غدهای عرق تون چراغ سبز نشون میده و سطح پوست مرطوب می شه، در واقع جایی که عرق خوب تبخیر شده و طی فرآیندی بدن رو خنک می کنه. با این حال بازم با عرق خود در جنگ هستیم: تلاش می کنیم که بوی بد اونو کمتر کنیم، تلاش می کنیم طی یه جلسه مهم کمتر عرق کنیم اما از سویی در باشگاه ترجیح می دیم که سطل سطل عرق کنیم. اما اگه کمی تأمل کنین، میفهمید که تعرق در حالتای جور واجور چیزای مختلفی درباره شما و سلامت تون به شما میگه. اینجا به بعضی از اونا می پردازیم که حتما براتون باحال هستش.

۱.باردارید یا دارین یائسه میشین

هر چیزی رو که در روند غدد درون ریز شما مشکل بسازه (در واقع یه سری از غدهای تولید کننده هورمون) باعث می شه که زیادتر از اندازه طبیعی عرق کنین. حدود ۸۵ درصد از زنان در سالای نزدیک به یائسگی یا در همون دوران گرگرفتگی شدیدی رو تجربه می کنن، اما ممکنه به خاطر بارداری هم باشه. دلیل این مسئله تغییرات هورمونیه که در روند فعالیت ترموستات مغز مشکل بوجود میاره و به اشتباه باعث می شه فکر کنین که زیاد عرق کردین و باعث تحریک تعرق به شکل روند طبیعی خنک کننده بدن می شه، حتی وقتی که مقابل کولر نشسته باشین.

۲.استرس دارین

اگه فهمیدین که همیشه دماغتون فس فس می کنه و اونو بالا می کشید، بهتره ببینین در چند ساعت گذشته چی تو ذهن تون گذشته س. اگه دچار استرس یا استرس شدین، پس می تونین تقصیر رو گردن همون بندازین. در واقع وقتی بدن مون داغ می شه، غدهای تراوه ریز در سرتاسر بدن عرق تولید می کنن، عرقی که بیشتر شامل آب و نمکه. اما وقتی تحت استرس هستیم، عرق به وسیله غدد آپوکرین تولید می شه که فقط در بعضی نواحی بدن مانند زیر بغل هست. این نوع عرق شامل چربی و پروتئین بوده که بر سطح پوست با باکتری ترکیب شده و طی فرآیندی بوی بدی تولید می کنه.

۳.از خودتون شادی متصاعد می کنین

شاید عجیب باشه اما افراد دور و بر شما از روی بوی عرق تون می تونن بفهمن که چه احساسی دارین. طی آزمایشی در همین زمینه، ۳۶ زن نمونه های عرق ۱۲ مردی رو بوییدند که ویدئوهایی تماشا کرده بودن که هم اونا رو می ترسونه و هم خوشحال می کرد. وقتی که یه زن، عرق مردی رو بویید که به خاطر تماشای ویدئویی ترسیده بود، معمولا حالت صورتش مثل حالتی بود که انگار ترسیده س و وقتی عرق فردی رو می بویید که خوشحال شده بود، معمولا لبخند می زد.

۴.در خطر گرمازدگی هستین

همه چیز طی پیاده روی تابستونی خیلی راحت پیش میره، تا این که به یهو میفهمید که سرتون داره گیج میره. نبود توانایی در تعرق می تونه مشکل خطرناکی تلقی شه، چون که مانع از خنک شدن طبیعی بدن تون می شه. اگه این روند هم اونقدر ادامه یابد و آب بدن تون رو به طور دوباره تأمین نکنین، دچار بیماریای گرمایی مانند ضعف و خستگی بیشتر از اندازه به وجود اومده به وسیله گرما یا گرمازدگی میشین. در این مواقع بهتره به جایی با تهویه مناسب رفته یا چیزی بخورین که خنک تون کنه ( چیزی باشه که کافئین نداشته باشه.) از طرفی نبود توانایی در تعرق به مدت طولانی می تونه به دلیل آسیب عصبا یا مصرف بعضی داروها و یا مریضی موروثی باشه که می تونه خطر بیماریا و مشکلات قلبی رو هم زیاد کنه. یکی از کارشناسان در این مورد میگه: «فقط به این خاطر که احساس سردی ندارین به معنی اون نیس که دچار تعرق نمی شین. بیشتر ما به طور روزانه حدود ۳۰ گرم و نیم عرق می کنیم، البته این اندازه به جز مقداریه که بین فعالیت تولید می شه. اگه دیدید که اندازه تولید عرق در بدن تون کاهش زیادی داشت، بهتره حتما به دکتر مراجعه کنین.»

 

منبع :