: این تحقیق بیان کننده آنست که راه حلی پیش روی مردان واسه فرار از طاسی هست. تراشیدن موهای سر نه فقط واسه آدمایی که به دلایلی مانند ژنتیک دچار طاسی می شن بلکه واسه افراد گرفتار به آلوپسی هم کمک می کنه.

آقایون معمولا از کچلی و یا طاسی بدشون میاد و در طول عمر خود بسیار از این موضوع می ترسن. اونا روشای بسیاری رو امتحان می کنن تا به این مریضی گرفتار نشن و حتی اگه شدن هم بتونن سلامت موهای خود رو دوباره بازیابی کنن.

فلیپ موری از محققان این طرح از دانشگاه داندی دراین باره گفت: ” این تصور اشتباهیه که فکر کنیم این روش حتما در مردان طاس جواب میده. اما واسه آدمایی که احساس کم رشد و یا کم قدرت شدن موهای خود رو دارن، باید بگیم که تراشیدن موی سر، رشد موها رو در اونا تحریک می کنه.” یافته های این تحقیق نشون داد، زمانیکه موها با الگوی خاصی کنده می شن، فولیکولای زیر پوست سیگنال استرسی رو ارسال می کنن که در آخر رشد بیشتر موها رو موجب می شه. این ازمایش اول در موشا بررسی شد و نتیجه این صورت بود که تراشیدن ۲۰۰ مو در موشا، در آخر باعث رشد ۱۲۰۰ مو در اونا شد.

تستا نشون داد، فولیکولای کوتاه شده(تراشیده شده) با آزاد کردن پروتئینای التهابی پیام استرس رو صادر می کنن که موجب حمله سلولای ایمنی به این منطقه می شه. این سلولای ایمنی به فولیکولای مجاور این پیغام رو مخابره می کنن که زمان رشد موهای بیشتری شده. موری در ادامه افزودگفت: “ما به رابطه بین ریختن موها و استرس هم هم جهت با این تحقیق فهمیدیم.”

این بررسی نشون دهنده اون بود که الگوی تراشیدن موها نقش مهمی در قدرت روند رسوندن پیام استرس اجرا می کنه. محققان  با تراشیدن ۲۰۰ مو از موش الگو برداریای جور واجور  هم انجام دادن. وقتی موها با الگوی فشرده کم و از ناحیه ای بیشتر از ۶ میلی متر کنده می شن، هیچ مویی دوباره رشد نمی کنه، اما تراشیدن پرتراکم تر موها و در ناحیه ای حلقوی با قطر ۳ تا ۵ میلی متر، موجب بازیابی ۴۵۰ تا ۱۳۰۰ مو می شه و حتی بعضی وقتا این احیاء مو بالاتر از ناحیه ای که موهای اون کنده شده، میره.

محققان این طرح می گن که فولیکولای مو به تنهایی به کنده شدن موها جواب نمی دن و در واقع با همدیگه در رابطه ان و تصمیمی گروهی در مورد اینکه چه مقدار جواب ایمنی لازمه، می گیرن. وقتی فولیکولای مو در فاصله خیلی از هم تراشیده می شن، قادر به پیام رسانی گروهی نیستن، اما وقتی این آسیب در تراکم بیشتری به مو وارد شه، موهای بسیار قوی تری احیا می شه. یکی از ایرادهای وارد شده به این روش در مردان در حال طاس شدن اینه که موهای اونا در فاصله خیلی از هم قرار دارن و این روش بدیش اینه نمی تونه واسه اونا جوابگو باشه.

.

منبع :